Rekordní zájem o české dluhopisy. Spekulanti sázejí na silnější korunu

Janis Aliapulios Janis Aliapulios, Jaroslav Krejčí
11. 1. 2017 14:06
Výnos jednoletých českých státních dluhopisů dosáhl ve středeční aukci minus 1,722 procenta, investoři tak státu platí za to, že mu mohou půjčit peníze. Zájem o dluhopisy byl obrovský. Ministerstvo financí prodalo cenné papíry za 12 miliard korun, poptávka ale byla téměř trojnásobná. Za vývojem stojí především spekulace zahraničních investorů na blížící se konec intervencí České národní banky. Inflace v Česku totiž roste a v prosinci dosáhla dvou procent.
Foto: Aktuálně.cz

Praha – Blížící se konec intervencí České národní banky žene výnosy českých dluhopisů na nejnižší úrovně v historii. Průměrný výnos dluhových cenných papírů s jednoletou splatností se propadl už na minus 1,722 procenta. V praxi to znamená, že investoři, kteří státu půjčují, za to ještě platí téměř dvouprocentní úrok. Ministerstvo financí přesto ve středu prodalo takových dluhopisů za 12 miliard korun.

"Zájem investorů byl obrovský, celková poptávka po tomto papíru dosáhla 32,3 miliardy korun, což je také rekordní hodnota. Pro srovnání, roční švýcarský papír se v současnosti obchoduje s výnosem jen těsně pod minus jedním procentem," řekl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Zahraniční investoři jsou ochotni českému státu půjčit a ještě mu za to zaplatit, protože věří, že koruna po ukončení intervencí posílí. Zdánlivě nevýhodné podmínky by pak rázem proměnili v zisk. Za silnější korunu si na konci spekulace koupí více eur, než nyní vložili.

Podle Dřímala se navíc pořízením dluhopisů mohou pojistit před případným prudkým snížením sazeb ČNB do záporu. ČNB totiž nevyloučila, že pro snadnější opouštění kurzového závazku záporné sazby na příliv nového kapitálu zavede.

Centrální banka zatím stále očekává, že k ukončení intervencí dojde v polovině roku. Včerejší nová data o prosincové inflaci ale zvýšila pravděpodobnost, že by se tak mohlo stát už v průběhu druhého čtvrtletí. Ceny rostly nejrychleji za poslední čtyři roky a inflace už dosáhla dvouprocentního cíle centrální banky.

“Po úterní vyšší inflaci jsme se rozhodli posunout náš odhad ukončení devizových intervencí ČNB. V tuto chvíli dáváme o něco vyšší pravděpodobnost ukončení intervencí už v druhém čtvrtletí před původně preferovaným třetím kvartálem,” řekl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Výnosy dluhopisů přitom mohou jít ještě níž. "Blížící se konec kurzového závazku ČNB, ke kterému podle nás dojde ve druhém čtvrtletí roku, přitahuje investory jako červený hadr býka. Další aukce jednoletého dluhopisu se odehraje 25. ledna a nelze vyloučit, že se jeho výnos dostane k -2 procentům," odhaduje Dřímal.

Příliv spekulativního kapitálu a sázky na konec intervencí se odráží i na očekávaném vývoji kurzu koruny vůči euru. U ročního forwardu, termínového kontraktu s dodáním za rok, se aktuálně blíží hodnota eura úrovni okolo 26,50 koruny, u šestiměsíčního pak k 26,60 koruny. Trh tak věří, že už za půl roku bude koruna o čtyřicet haléřů silnější než nyní.

“Současné úrovně tržních kurzů jsou ale stále lehce nad našimi odhady, kam se koruna posune po opuštění kurzového závazku,” komentuje vývoj Dřímal.

Forwardové kurzy jsou důležité například pro exportéry, kteří se zatím nestihli zajistit proti očekávanému posílení hodnoty koruny po ukončení kurzového závazku. Za současného stavu se jim zajištění zdražuje a není už tak výhodné, jako kdyby jej uzavřeli před několika týdny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy