Rekordní zájem o české dluhopisy. Spekulanti sázejí na silnější korunu

Janis Aliapulios Janis Aliapulios, Jaroslav Krejčí
11. 1. 2017 14:06
Výnos jednoletých českých státních dluhopisů dosáhl ve středeční aukci minus 1,722 procenta, investoři tak státu platí za to, že mu mohou půjčit peníze. Zájem o dluhopisy byl obrovský. Ministerstvo financí prodalo cenné papíry za 12 miliard korun, poptávka ale byla téměř trojnásobná. Za vývojem stojí především spekulace zahraničních investorů na blížící se konec intervencí České národní banky. Inflace v Česku totiž roste a v prosinci dosáhla dvou procent.
Foto: Aktuálně.cz

Praha – Blížící se konec intervencí České národní banky žene výnosy českých dluhopisů na nejnižší úrovně v historii. Průměrný výnos dluhových cenných papírů s jednoletou splatností se propadl už na minus 1,722 procenta. V praxi to znamená, že investoři, kteří státu půjčují, za to ještě platí téměř dvouprocentní úrok. Ministerstvo financí přesto ve středu prodalo takových dluhopisů za 12 miliard korun.

"Zájem investorů byl obrovský, celková poptávka po tomto papíru dosáhla 32,3 miliardy korun, což je také rekordní hodnota. Pro srovnání, roční švýcarský papír se v současnosti obchoduje s výnosem jen těsně pod minus jedním procentem," řekl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Zahraniční investoři jsou ochotni českému státu půjčit a ještě mu za to zaplatit, protože věří, že koruna po ukončení intervencí posílí. Zdánlivě nevýhodné podmínky by pak rázem proměnili v zisk. Za silnější korunu si na konci spekulace koupí více eur, než nyní vložili.

Podle Dřímala se navíc pořízením dluhopisů mohou pojistit před případným prudkým snížením sazeb ČNB do záporu. ČNB totiž nevyloučila, že pro snadnější opouštění kurzového závazku záporné sazby na příliv nového kapitálu zavede.

Centrální banka zatím stále očekává, že k ukončení intervencí dojde v polovině roku. Včerejší nová data o prosincové inflaci ale zvýšila pravděpodobnost, že by se tak mohlo stát už v průběhu druhého čtvrtletí. Ceny rostly nejrychleji za poslední čtyři roky a inflace už dosáhla dvouprocentního cíle centrální banky.

“Po úterní vyšší inflaci jsme se rozhodli posunout náš odhad ukončení devizových intervencí ČNB. V tuto chvíli dáváme o něco vyšší pravděpodobnost ukončení intervencí už v druhém čtvrtletí před původně preferovaným třetím kvartálem,” řekl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Výnosy dluhopisů přitom mohou jít ještě níž. "Blížící se konec kurzového závazku ČNB, ke kterému podle nás dojde ve druhém čtvrtletí roku, přitahuje investory jako červený hadr býka. Další aukce jednoletého dluhopisu se odehraje 25. ledna a nelze vyloučit, že se jeho výnos dostane k -2 procentům," odhaduje Dřímal.

Příliv spekulativního kapitálu a sázky na konec intervencí se odráží i na očekávaném vývoji kurzu koruny vůči euru. U ročního forwardu, termínového kontraktu s dodáním za rok, se aktuálně blíží hodnota eura úrovni okolo 26,50 koruny, u šestiměsíčního pak k 26,60 koruny. Trh tak věří, že už za půl roku bude koruna o čtyřicet haléřů silnější než nyní.

“Současné úrovně tržních kurzů jsou ale stále lehce nad našimi odhady, kam se koruna posune po opuštění kurzového závazku,” komentuje vývoj Dřímal.

Forwardové kurzy jsou důležité například pro exportéry, kteří se zatím nestihli zajistit proti očekávanému posílení hodnoty koruny po ukončení kurzového závazku. Za současného stavu se jim zajištění zdražuje a není už tak výhodné, jako kdyby jej uzavřeli před několika týdny.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy