Rekordní zájem o české dluhopisy. Spekulanti sázejí na silnější korunu

Janis Aliapulios Janis Aliapulios, Jaroslav Krejčí
11. 1. 2017 14:06
Výnos jednoletých českých státních dluhopisů dosáhl ve středeční aukci minus 1,722 procenta, investoři tak státu platí za to, že mu mohou půjčit peníze. Zájem o dluhopisy byl obrovský. Ministerstvo financí prodalo cenné papíry za 12 miliard korun, poptávka ale byla téměř trojnásobná. Za vývojem stojí především spekulace zahraničních investorů na blížící se konec intervencí České národní banky. Inflace v Česku totiž roste a v prosinci dosáhla dvou procent.
Foto: Aktuálně.cz

Praha – Blížící se konec intervencí České národní banky žene výnosy českých dluhopisů na nejnižší úrovně v historii. Průměrný výnos dluhových cenných papírů s jednoletou splatností se propadl už na minus 1,722 procenta. V praxi to znamená, že investoři, kteří státu půjčují, za to ještě platí téměř dvouprocentní úrok. Ministerstvo financí přesto ve středu prodalo takových dluhopisů za 12 miliard korun.

"Zájem investorů byl obrovský, celková poptávka po tomto papíru dosáhla 32,3 miliardy korun, což je také rekordní hodnota. Pro srovnání, roční švýcarský papír se v současnosti obchoduje s výnosem jen těsně pod minus jedním procentem," řekl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Zahraniční investoři jsou ochotni českému státu půjčit a ještě mu za to zaplatit, protože věří, že koruna po ukončení intervencí posílí. Zdánlivě nevýhodné podmínky by pak rázem proměnili v zisk. Za silnější korunu si na konci spekulace koupí více eur, než nyní vložili.

Podle Dřímala se navíc pořízením dluhopisů mohou pojistit před případným prudkým snížením sazeb ČNB do záporu. ČNB totiž nevyloučila, že pro snadnější opouštění kurzového závazku záporné sazby na příliv nového kapitálu zavede.

Centrální banka zatím stále očekává, že k ukončení intervencí dojde v polovině roku. Včerejší nová data o prosincové inflaci ale zvýšila pravděpodobnost, že by se tak mohlo stát už v průběhu druhého čtvrtletí. Ceny rostly nejrychleji za poslední čtyři roky a inflace už dosáhla dvouprocentního cíle centrální banky.

“Po úterní vyšší inflaci jsme se rozhodli posunout náš odhad ukončení devizových intervencí ČNB. V tuto chvíli dáváme o něco vyšší pravděpodobnost ukončení intervencí už v druhém čtvrtletí před původně preferovaným třetím kvartálem,” řekl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Výnosy dluhopisů přitom mohou jít ještě níž. "Blížící se konec kurzového závazku ČNB, ke kterému podle nás dojde ve druhém čtvrtletí roku, přitahuje investory jako červený hadr býka. Další aukce jednoletého dluhopisu se odehraje 25. ledna a nelze vyloučit, že se jeho výnos dostane k -2 procentům," odhaduje Dřímal.

Příliv spekulativního kapitálu a sázky na konec intervencí se odráží i na očekávaném vývoji kurzu koruny vůči euru. U ročního forwardu, termínového kontraktu s dodáním za rok, se aktuálně blíží hodnota eura úrovni okolo 26,50 koruny, u šestiměsíčního pak k 26,60 koruny. Trh tak věří, že už za půl roku bude koruna o čtyřicet haléřů silnější než nyní.

“Současné úrovně tržních kurzů jsou ale stále lehce nad našimi odhady, kam se koruna posune po opuštění kurzového závazku,” komentuje vývoj Dřímal.

Forwardové kurzy jsou důležité například pro exportéry, kteří se zatím nestihli zajistit proti očekávanému posílení hodnoty koruny po ukončení kurzového závazku. Za současného stavu se jim zajištění zdražuje a není už tak výhodné, jako kdyby jej uzavřeli před několika týdny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy