Přímému prodeji se věnuje čtvrt milionu Čechů

Ekonomika Ekonomika
8. 9. 2014 15:08
Celosvětově největší podíl má společnost Amway s tržbami 11,8 miliardy dolarů před Avonem (9,95 miliardy) a společností Herbalife (4,8 miliardy).
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha – Takzvanému přímému prodeji mimo kamenné obchody nebo e-shopy se v Česku loni věnovalo přes 246 tisíc lidí. O rok dříve to bylo 256 tisíc osob. Vyplývá to z průzkumu evropské Asociace přímého prodeje SELDIA, o němž informovala společnost Amway ČR.

Do průzkumu se zapojily pouze společnosti sdružené v Asociaci osobního prodeje, skutečný počet lidí tedy může být vyšší. Členy asociace jsou vedle Amway například společnosti Vorwerk, Just či Partylite. Hlavní podmínkou členství je dodržování etického kodexu osobních prodejců.

Přímý prodej je v Česku hlavně záležitostí žen – na počtu prodejců se podílejí 92 procenty. Průzkum také ukázal, že pro 88 prodejců jde o práci na částečný úvazek.

Celosvětově se v rámci přímého prodeje nejlépe prodávají kosmetické výrobky (36% podíl), doplňky stravy (20%) a potřeby a čisticí prostředky pro domácnost (11%). Největší podíl má společnost Amway s tržbami 11,8 miliardy dolarů před Avonem (9,95 miliardy) a společností Herbalife (4,8 miliardy).

V Evropě se touto formou prodalo zboží za téměř 24 miliard eur, což je o 2,6 procenta více než v předchozím roce. Největšími odbytišti přímého prodeje v Evropě jsou Německo, Francie a Rusko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy