Přísnější pravidla pro parkování u Letiště Praha: taxikáři si stěžují na zdržování

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
9. 8. 2018 16:52
Na expresním parkovišti nyní zaparkujete zdarma pouze jednou za den. Kvůli častému placení je proto nutné počítat se zdržením, říkají taxikáři.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Letiště Praha

Praha - Provoz na parkovištích u pražského letiště se po zpřísnění podmínek změnil. Místa pro expresní stání byla v červenci i přes růst počtu cestujících využívána meziročně o 11 procent méně, cestující naopak více parkují na hodinových stáních. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha.

Od července je možné využít expresní místa k parkování na 15 minut pouze jednou během 24 hodin. Zároveň podražilo krátkodobé parkování. Podle dopravců se kvůli změnám průjezdnost placených parkovišť zhoršila.

Parkování u Letiště Praha

  • Krátkodobé stání v řádu minut - expresní parkoviště: Ideální pro ty, kteří na letiště přiváží cestující nebo plánují cestující vyzvednout bez zdržení. Patnáct minut jednou za 24 hodin je stání na expresních parkovištích zdarma, poté je stání zpoplatněno regulačním poplatkem. Stání 16 až 30 minut je za 100 Kč. Po třicáté minutě je každých dalších 30 minut zpoplatněno 100 Kč. Nachází se jednu až tři minuty chůze od terminálů 1 i 2.
  • Krátkodobé parkování v řádu hodin: Ideální pro ty, kteří na letiště přiváží své blízké a rádi by je doprovodili k odletu nebo pro ty, kteří na letišti mají pracovní schůzku či jednání. Na parkovištích s tarifem pro krátkodobé parkování se platí 60 Kč za hodinu parkování. Obě parkoviště se nachází přímo u terminálů a volit se může mezi parkovacím domem PC Comfort nebo parkovištěm PB Economy.
  • Dlouhodobé parkování v řádu dní: Letiště nabízí čtyř parkovací domy. Parkovat lze jak s předchozí on-line rezervací, tak i bez rezervace. Výhody online rezervace spočívají ve výhodnější ceně a garantované parkovací kapacitě. Při rezervaci online se platí 990 Kč na sedm dní, parkovací dům přímo před terminály pak vyjde na 1400 Kč na sedm dní.

Mluvčí letiště Roman Pacvoň uvedl, že vzrostla průjezdnost na expresních parkovištích. Současně podle něj může větší počet cestujících využívat bez zdržení 15minutový vjezd zdarma. Na krátkodobém parkovišti pro hodinová stání se provoz naopak meziročně zvýšil o 12 procent. Zároveň se meziročně o 80 procent zvýšil zájem o předplacené karty, které umožňují opakovaný vjezd na expresní stání, uvedl mluvčí.

Dopravci změny hodnotí opačně. Podle mluvčího Sdružení českých taxikářů Lukáše Polišenského musí nyní řidiči počítat s časově delším průjezdem. "Nejedná se však o nic hrozného, jde o zdržení v řádech pár minut," řekl.

Podobně hodnotí změny jednatel Prague Express Artem Bogadonovich, jehož firma zajišťuje dopravu na letiště. Podle něj průjezdnost mírně zdržuje především častější placení parkovného.

Letos bylo u letiště vybudováno nové parkoviště pro zaměstnance Letiště Praha. "Díky tomu můžeme momentálně cestujícím nabídnout přibližně 600 nových parkovacích míst v krytých parkovacích domech v bezprostřední blízkosti terminálů," dodal Pacvoň.

Před Terminálem 1 byl opraven povrch na expresním parkovišti, příští rok letiště chystá modernizaci části parkovacího domu PC Comfort nebo instalaci nového navigačního a dohledového systému v parkovacím domě PA Smart.

Na letišti se zpřísnila pravidla pro parkování od 1. července. Hlavní změnou je omezení parkování zdarma na místech expresního stání pouze jednou za 24 hodin. Dříve měli řidiči nárok na bezplatné parkování jednou do hodiny. Zároveň se zvýšila cena za krátkodobé parkování z 50 korun na 60 korun.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Není důvod k panice kvůli koronaviru, tvrdí ministr Vojtěch. Česko neplánuje testovat všechny Čechy vracející se z Itálie

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po schůzce Ústřední epidemiologické komise vyzval, aby lidé k nepropadali panice. "Všechny orgány veřejného zdraví jsou v pohotovosti a jsou připraveny jednat," ubezpečil Vojtěch.

Podle Vojtěcha jsou aktuálně tři problémové země - Írán, Jižní Korea a Itálie.
"To jsou oblasti, kde dochází ke komunitní nákaze," popsal ministr.

Vojtěch připomněl, že se nadále budou testovat na koronavirus pouze lidé s příznaky nemoci, kteří zároveň navštívili jednu z rizikových oblastí. "Nebudeme testovat každého, kdo se objevil v Itálii," řekl Vojtěch. Ministr zároveň vyzval občany vracející se ze zahraničí, aby v následujících 14 dnech sledovali svůj zdravotní stav.

Aktualizováno před 56 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru obytné budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče. Příčina neštěstí zatím není známa, úřady ale nevyloučily závadu na rozvodech elektřiny.

Požár ve čtvrti u hlavního nádraží si vyžádal životy tří mužů ve věku od 30 do 45 let a dvou žen, jedné 25leté a jedné asi 70leté. Podle regionálního listu DNA se podařilo hasičům z budovy dostat 23 lidí bez zranění. Většina z nich našla přístřeší v jedné ze školních tělocvičen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy