Pošta začíná vymáhat dluhy za koncesionářské poplatky ČT

Ekonomika Ekonomika
9. 2. 2015 16:02
V rámci služby DINO – Dluhové inkaso obyvatelstva – odesílá Česká pošta v první fázi 10 tisíc dopisů dlužníkům koncesionářských poplatků.
Foto: Thinkstock

Praha – Lidem, kteří nezaplatili koncesionářský poplatek České televizi, začnou chodit „upomínky“ od České pošty. Ta totiž vyhrála zakázku na dodávku inkasních služeb z roku 2013.

V rámci služby DINO – Dluhové inkaso obyvatelstva – odesílá Česká pošta v první fázi 10 tisíc dopisů dlužníkům koncesionářských poplatků. Lidé pak mohou uhradit závazek na nejbližší poštovní pobočce, případně tak učinit bezhotovostně. Výše koncesionářského poplatku je nyní 135 korun měsíčně.

K samotnému dluhu však musí dlužníci zaplatit ještě poplatek za využití služby DINO. U dluhů do 1599 korun je to 90 korun, u dluhů od 1600 do 2999 korun činí poplatek 190 korun, u dluhů od 3000 do 7999 korun je to už 380 korun a u dluhů převyšujících 8000 korun pak 980 korun. Zpoplatněno je i případné sjednání dohody o splátkovém kalendáři – přijde na 480 korun.

„Pohledávky se týkají období od roku 2012,“ upřesnil online deníku Aktuálně.cz mluvčí pošty Matyáš Vitík.

"Česká televize a pošta si od zapojení služby DINO do této agendy slibují individuální způsob řešení a především omezení počtu možných soudních sporů i exekucí, jejichž náklady významně navyšují dlužnou částku. Těm se nyní mohou vyhnout zejména ti, kteří se ocitli v dočasné platební neschopnosti nebo na povinné platby jednoduše zapomněli," říká Vitík.

Sužba DINO zajistí opakované upomínání dlužníka poštovním doručovatelem nebo i zaslání dopisu DINO na jeho aktuální doručovací adresu v případě, že se dlužník na původní adrese nezdržuje a Česká pošta zná jeho současnou kontaktní adresu.

Pošta již v minulých letech podobně vymáhala poplatky pro Český rozhlas. Z 12 tisíc oslovených lidí dluh zaplatila polovina.

Služba DINO funguje od roku 2012, od té doby pošta řešila stovky tisíc pohledávek pro desítky podniků. V minulosti například vymáhala pokuty za 700 milionů korun od více než 100 tisíc černých pasažérů pražského dopravního podniku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy