reklama
 
 

Počet plátců DPH roste, už jich je téměř půl milionu

6. 3. 2018
Podnikatel je povinen platit DPH, pokud jeho obrat za 12 předcházejících měsíců přesáhne částku jeden milion korun.

Praha - Od začátku roku 2016, kdy plátcům daně z přidané hodnoty vznikla zákonná povinnost podávat kontrolní hlášení, se zvýšil počet plátců DPH o 5,6 procenta, tedy o 26 166 na 497 094.

Nejvíc plátců DPH podniká ve zprostředkování velkoobchodu, stravování, výstavbě budov a silniční nákladní dopravě. Vyplývá to z dat poradenské společnosti Bisnode.

Podnikatel je povinen platit DPH, pokud jeho obrat za 12 předcházejících měsíců přesáhne částku jeden milion korun. V ČR je plátcem DPH téměř každý šestý podnikatelský subjekt. Mezi plátci DPH jsou se 43 procenty nejvíc zastoupeni živnostníci (215 537) a s 42 procenty společnosti s ručením omezeným (210 929).

Mezi lety 2016 a 2018 klesl podíl živnostníků mezi plátci DPH o necelé dva procentní body, zatímco podíl společností s ručením omezeným se o dva procentní body zvýšil.

"Důvodem je rostoucí zájem o podnikání prostřednictvím společnosti s ručením omezeným," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Plátcem DPH je každý jedenáctý živnostník a téměř každá druhá společnost s ručením omezeným. U akciových společností platí DPH 55 procent firem, dodala.

Jen 9860 firem z celkového počtu 75 613 působících v Karlovarském kraji je registrovaných k platbě DPH. To představuje 13 procent ze všech společností, které v tomto regionu podnikají, nejméně ze všech krajů ČR. O něco lépe je na tom Liberecký a Ústecký kraj. Tady platí DPH 14 procent firem.

Naopak nejvíc plátců DPH podniká v Praze. Jde o 126 536 společností, tedy pětinu ze všech firem, které zde působí. Vysoký podíl plátců DPH na podnikatelské základně má dále Jihomoravský kraj, Vysočina a Středočeský kraj.

"Okolí metropolí Prahy a Brna podnikatelům přináší nejvíce příležitostí, a proto jsou zde také koncentrovány podnikatelské subjekty přihlášené k platbě DPH," uzavřela Štěpánová.

autor: ČTK | 6. 3. 2018

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama