Po demolici lávky se dnes na Labe v Nymburce vrátily lodě

ČTK ČTK
8. 8. 2018 15:15
Lávku město dalo zdemolovat, v pátek ji dělníci řízeně shodili do řeky, v úterý ji z vody vytáhly speciální tanky.
Hasiči vytahují lávku pomocí tří speciálních tanků | Video: Aktu.cz

Nymburk - Po Labi v Nymburce mohou po demolici lávky přes řeku od dnešních 14:30 opět plout lodě, rozhodla dnes Státní plavební správa. Od rána koryto řeky kontrolovali potápěči a speciální loď, řekl ředitel pražské pobočky plavební správy Hynek Beneš.

Řeka byla pro lodě uzavřena od 8. června, plavební správa tehdy zakázala lodím proplouvat pod lávkou kvůli jejímu havarijnímu stavu. Lávku město dalo zdemolovat, v pátek ji dělníci řízeně shodili do řeky, v úterý ji z vody vytáhly speciální tanky.

Koryto řeky bylo nutné zkontrolovat, protože hrozilo, že po demolici lávky zůstaly v řece sutiny, které by mohly ohrozit lodní dopravu. Oznámení o okamžitém obnovení provozu umístila plavební správa na svůj web. Firma, která lávku demolovala, původně předpokládala, že se lodní provoz podaří obnovit až v sobotu.

Lávku dalo město zbourat, protože kvůli jejímu špatném stavu hrozilo, že se zřítí. Pro pěší lávku uzavřelo loni v prosinci, lodím bylo proplouvání pod lávkou zakázáno letos v červnu, město ve stejnou dobu uzavřelo prostranství na obou březích pod lávkou. Lávka je stejné konstrukce a od stejného projektanta jako lávka v Praze-Troji, která se loni zřítila do Vltavy.

Lávka přes Labe v Nymburce, která je v havarijní stavu, byla dnes stržena. Měla stejného projektanta jako zřícená lávka v Troji. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 27 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy