Domácí pivo z kapslového automatu? U národa pivařů nemá šanci, shodují se experti

LG HomeBrew.
Podívejte se na první dojmy z kapslového automatu na domácí pivo.
Zařízení na výrobu piva z kapslí od společnosti LG Electronics představené 7. 1. 2019 na veletrhu CES v Las Vegas.
Vicepresident marketingové divize LG Electronics David VanderWaal představuje na veletrhu CES v Las Vegas zařízení na výrobu piva z kapslí.
Zařízení na výrobu piva z kapslí od společnosti LG Electronics představené 7. 1. 2019 na veletrhu CES v Las Vegas.
Foto: Reuters, Reuters
Pavla Adamcová Pavla Adamcová
10. 1. 2019 6:16
Stačí vložit kapsli a člověk se už nemusí téměř o nic starat. Kapslové kávovary si ve světě našly díky snadné obsluze své příznivce i přesto, že znalci kávy jejich kvalitu často berou s rezervou. Na podobném principu nyní společnost LG prezentuje svůj domácí pivovar nazvaný HomeBrew. Ovšem s jediným rozdílem - na pivo je nutné počkat si dva týdny. Čeští pivní experti přitom o smyslu kapslového pivovaru pochybují.

VIDEO: Podívejte se na první dojmy z kapslového automatu na domácí pivo

Podívejte se na první dojmy z kapslového automatu na domácí pivo | Video: Otakar Schön

Pokusy o zavedení instantního piva na trh probíhají už zhruba dvě desetiletí, nikdy ale nedosáhly úspěchu.

Letos přišla firma LG na technologickém veletrhu v americkém Las Vegas s novým způsobem přípravy domácího piva - kapsle neukrývají instantní prášek, ale obsahují chmelový olej, kvasnice, slad a příchuť. Uživatel stiskne na automatu HomeBrew tlačítko, které odstartuje automatizovaný proces fermentace, zrání i finálního čistění. Výrobu piva, která trvá v závislosti na druhu zvoleného nápoje asi dva týdny, lze navíc sledovat na aplikaci pro Android a iOS.

Znalci piva příliš nevěří, že by měl kapslový pivovar v Česku velkou šanci se uchytit. Pivo je totiž v tuzemsku snadno dostupné, cenově stabilní a v řadě občerstvovacích zařízení i levnější než voda. Češi, kteří mají pověst národa pivařů, v roce 2017 vypili 138 litrů zlatavého moku na osobu.

Pivo výčepní, světlé, lahvové 0,5 l.
Pivo výčepní, světlé, lahvové 0,5 l. | Foto: ČSÚ

Podobný produkt může podle pivního someliéra a spoluzakladatele Českého pivního institutu Tomáše Hasíka cílit spíše na trhy, kde je pivo drahé nebo se obtížně shání. "Vhodný může být také pro lidi, kteří by si rádi vaření piva vyzkoušeli, ale třeba nemají čas a prostor. Z hlediska produkce je ale kapacita dost malá," připomíná Hasík. Za dva týdny vyprodukuje pivovar z kapsle podle výrobce pět litrů zlatavého moku - tedy deset velkých piv.

"Chození na pivo" je navíc podle předsedy Českého svazu pivovarů a sladoven Františka Šámala v Česku odjakživa spíše společenskou záležitostí. "Češi se tradičně na pivu setkávají s přáteli, chodí si popovídat. Když už na něj dostanu chuť, raději půjdu do hospody. Pít pivo sám z automatu u velkoplošné televize není asi to, co by náš spotřebitel preferoval," míní Šámal.

Šámal se zároveň pozastavuje i nad samotným procesem výroby z kapsle. "Po technické stránce se jistě jedná o zajímavou inovaci. Kvalitu finálního produktu nemohu posoudit, protože jsem neměl možnost výsledný produkt odegustovat. Nemyslím si ale, že by pivní kapsle do budoucna ohrozily v Česku používanou pivovarskou technologii, potažmo konzumaci českého piva," podotýká s tím, že v pivovaru je proces výroby průběžně kontrolován, vyhodnocován a případně upravován sládkem. "Moc nerozumím tomu, jak tento postup zvládne zcela nahradit domácí automat," dodává.

Kdy se dostane minipivovar od LG na trh a jaká bude jeho cena, zatím není jasné. Experti ale neočekávají, že půjde o levnou záležitost. "Jeho cena se nejspíš bude pohybovat nad běžnou cenou, nehledě na cenu zařízení," domnívá se prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

V nabídce je zatím pět druhů piv v kapslích: americká IPA, zlatá APA, anglické černé pivo, belgické witbier a nechybí ani český ležák.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy