Petr Kellner spouští "banku pro banky", míří na britský finanční trh

Nikita Poljakov
28. 2. 2017 11:22
Skupina PPF získala ve Velké Británii bankovní licenci a spouští vlastní banku Clear Bank. Zaměřovat se bude zejména na převody peněz mezi jednotlivými bankami v zemi. Clear Bank, která již funguje v testovacím provozu, má být naplno spuštěna letos na podzim.
Logo Clear Bank
Logo Clear Bank | Foto: PPF

Londýn/Praha - Dosud měla skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera v Anglii pouze několik nemovitostí. Nově však vstupuje do financí.

Skupina získala na ostrovech bankovní licenci a spouští vlastní banku Clear Bank zaměřenou na převody peněz především mezi jednotlivými bankami ve Velké Británii.

Clear Bank, která již funguje v testovacím provozu, má být naplno spuštěna letos na podzim. Po 250 letech je zúčtovací banka první svého druhu.

Vstupuje tak jako nový hráč na trh, kde dnes působí pouze čtyři etablované bankovní domy - HSBC, Royal Bank of Scotland, Barclays a Lloyds. Ročně se na trhu protočí přes 80 bilionů liber.

"Tato investice je v souladu s dlouhodobým zaměřením skupiny na rozvíjení inovativních a nadějných projektů, ať už jde o e-commerce, fintech, nebo biotechnologie. Vidíme zde velký potenciál, a proto jsme stáli při zrodu Clear Bank. Získání bankovní licence ve Spojeném království je známkou velké důvěry v tento unikátní projekt," říká Mel Carvill, zástupce skupiny PPF v představenstvu Clear Bank.

V Clear Bank drží skupina PPF 35procentní podíl. Dalších 35 procent vlastní společnost CFFI UK Venture a zbývajících 30 procent má v držení management Clear Bank. Celková investice činí necelou miliardu korun. Sídlo má mít v proslulém londýnském mrakodrapu, kterému se přezdívá Okurka.

Banka byla původně založena před třemi lety jako start-up. Jejím zakladatelem a předsedou představenstva je Nick Ogden, zakladatel služby WorldPay. Podle Ogdena by měla Clear Bank oživit dosavadní trh a konkurovat novými technologiemi i nižšími transakčními poplatky. Na svém softwaru spolupracuje se společností Microsoft. Využívat má cloudové technologie Azure.

Clear Bank odhaduje, že svým vstupem ušetří britské ekonomice na transakčních poplatcích ročně kolem tří miliard liber (v přepočtu 95 miliard korun).

PPF je mimo jiné většinovým vlastníkem úvěrové společnosti Home Credit, v Česku provozuje Air Bank či PPF banku.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
Další zprávy