Pětina poboček, doručování obden. Argumenty pošty neprošly

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2015 12:14
Česká pošta neuspěla s námitkami proti rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu ohledně peněz za základní služby.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Český telekomunikační úřad zamítl rozklad České pošty proti stanovené výši kompenzace za poskytování základních služeb. Pošta za rok 2013 požadovala 1,77 miliardy, úřad jí schválil 753 milionů korun. Rozhodnutí tak nabylo právní moci, uvedl dnes ČTÚ. Pošta může podat správní žalobu.

Úhradu nákladů na poskytování základních služeb měl původně zajišťovat kompenzační fond, do kterého měli přispívat všichni operátoři na trhu podle svého podílu, tedy nejvíce Česká pošta. Vládou ale prošel návrh novely poštovního zákona, která úhradu převádí na stát. Kvůli tomu se dostali do sporu ministr financí Andrej Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec. Babiš požadoval stanovení maximální výše kompenzace, což se mu nakonec podařilo prosadit.

Výpočet čistých nákladů vychází z modelu chování pošty v situaci, kdy by neměla povinnost poskytovat základní poštovní službu. Pošta je na základě licence povinná na celém území Česka zajišťovat například dodání poštovních zásilek do dvou kilogramů a poštovních balíků do deseti kilogramů nebo doručovat poštovní poukázky.

Pošta v žádosti uvedla, že v případě, kdy by jí nebyly uloženy licenční povinnosti, zredukovala by počet poboček na téměř jednu pětinu oproti současnému stavu, tedy provozovala by jen 692 poboček, a frekvenci doručování by v některých oblastech snížila z každodenního na doručování obden.

"Prvostupňové rozhodnutí vyhodnotilo tento alternativní scénář jako nerealistický, když konstatuje, že nelze předpokládat, že by podnik přistoupil k tak masivní redukci pobočkové sítě, včetně rušení těch provozoven, které jsou ziskové," uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Pošta může podat správní žalobu, s rozhodnutím se ale chce nejdříve seznámit.
"Na základě argumentů v současném rozhodnutí poté zvážíme další kroky, které nám správní řízení umožňuje," řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Pošta provozuje 3200 poboček. Loni podniku klesl zisk o pětinu na 241 milionů korun. Letos počítá se ziskem 50 milionů korun, ale jen v případě, že dostane kompenzaci za poskytování základních služeb.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Tento týden předpovídají meteorologové tropické třicítky, v sobotu až 35 stupňů Celsia, srážek bude málo. Suchý má být také přelom června a července

Aktualizováno před 8 minutami

Summit NATO vyjádřil Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí NATO ukončili summit přijetím společného prohlášení. Vyjádřili v něm solidaritu České republice a dalším zemím dotčeným nepřátelskými akcemi Ruska. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bylo jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Moskva podle společného prohlášení šéfů třicítky aliančních států stále více ohrožuje bezpečnost spojenců z NATO provokativní a rozkladnou aktivitou u jejich hranic i na jejich území. Aliance na to musí být v budoucnu lépe připravena, konstatoval summit. Zároveň vyzval Moskvu, aby odstranila Česko a Spojené státy ze seznamu zemí, které nejsou přátelské. Na tento soupis Rusko jako jediné dvě země oba státy zařadilo v polovině května.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy