Opravna letadel Job Air Technic smí projít reorganizací

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2014 16:28
Věřitelé schválili reorganizaci opravny letadel Job Air Technic, která je od března v úpadku.
Foto: EP

Ostrava - Věřitelé ve středu v Ostravě schválili reorganizaci opravny letadel Job Air Technic, která je od března v úpadku. Reorganizační plán sestaví dosavadní představenstvo firmy, která se do insolvence dostala kvůli dluhům přesahujícím 800 milionů korun. Společnost nyní vyjednává o vstupu se strategickým investorem.

Hlavní věřitelé, jimiž jsou Česká exportní banka a Česká spořitelna, by měli dostat zpět 30 procent ze svých pohledávek. Firma, která sídlí na letišti v Mošnově na Novojičínsku, zaměstnává více než 170 lidí.

Hlavní kroky teprve přijdou

"Toto je pouze, řekněme, jakási vstupenka. To znamená, že dlužník dostal možnost, aby se pokusil své věřitele přesvědčit o schopnosti řešit alespoň částečně své dluhy. Tato vstupenka mu dává možnost, aby následně vytvořil plán, o němž přesvědčí věřitele, že je pro ně výhodnější než jiný způsob řešení, kterým je vždycky pouze konkurz," řekl soudce Petr Budín.

Teprve teď podle něj začne tvrdé jednání a bude záležet na tom, za jakých podmínek a s jakými nabídkami přijde dlužník za svými věřiteli, aby jim nabídl, čím uspokojí jejich pohledávky. "V případě, že tuto nabídku věřitelé nepřijmou, je zde opět možnost, že celá věc skončí konkurzním řízením a prodejem veškerého majetku," dodal soudce.

S novým investorem nábor zaměstnanců

Ředitel společnosti Job Air Technic Daniel Barč výsledek jednání označil za vítězství zdravého rozumu. "Firma má na to, aby pokračovala dál. V současné době se zaměřujeme na zajištění finální dohody s investorem o vstupu," řekl Barč. Jméno investora chce společnost oznámit během 14 dnů, nejpozději měsíce.

Insolvenční správce u soudního jednání sdělil, že na chodu firmy už od podzimu bylo patrné zlepšení hospodaření. Narostly tržby i marže a firma snížila náklady. Zásadním momentem podle správce bylo uzavření nové pojistné smlouvy, kterou firma pro svou práci nezbytně potřebovala.

"Dlužník se těší podpoře svých zaměstnanců," uvedl insolvenční správce.

Stav zaměstnanců klesl od rozhodnutí soudu o úpadku o deset. Barč řekl, že předpokládá, že po vstupu investora by firma naopak mohla nové pracovníky nabrat.

Věřitelé mají kontrolu

Petr Križan za ČEB uvedl, že hlavní věřitel podporuje zachování provozu podniku v reorganizaci.

"Výsledek dnešního jednání umožňuje ČEB důsledně uplatňovat kontrolní mechanismy a dohledovou činnost prostřednictvím věřitelského výboru a insolvenčního správce," uvedl.

Banka předpokládá zahájení otevřeného výběrového řízení na vstup potenciálních investorů.   

Nové zakázky

V návrhu reorganizačního plánu zveřejněném na serveru justice.cz šéfové firmy uvedli, že navrhují snížení základního kapitálu společnosti ze 404,5 milionu na dva miliony korun, což by se stalo snížením jmenovité hodnoty všech akcií z 500 tisíc korun na 2500 korun.

Smyslem je stabilizace firmy i okamžité uspokojení pohledávek věřitelů ve větším rozsahu, než by se jim dostalo v případě konkurzu. Posílení kapitálu by umožnilo dokončení nezbytných investic do technického vybavení, díky nimž by se rozšířilo oprávnění firmy k údržbě dalších typů letadel.

Nový investor by zajistil další zakázky, což by pomohlo překlenout období do konce letošního roku. Vedení firmy předpokládá, že by se reorganizační plán splnil do 45 dnů od schválení. Počet zaměstnanců by se mohl ještě letos zvýšit až o 50. "V období do konce roku 2017 plánuje dlužník nárůst počtu zaměstnanců až o dalších 200," uvádí návrh.

Pomohly státní dotace

Opravna byla původně součástí leteckého holdingu CCG ostravského podnikatele Daneše Zátorského. Ten už v ní ale nepůsobí, majoritními vlastníky jsou ředitel Daniel Barč a obchodní šéf Daniel Hurta. Od počátku firma fungovala díky státním dotacím, dostala jich přes 360 milionů korun.

Dotace se ale postupně snižovaly a firma se následně dostala do problémů. Loni v říjnu začal podnik poprvé pracovat na plnou kapacitu, a to díky tomu, že uzavřel smlouvu s ruskou společností Aeroflot a stal se jejím jediným smluvním partnerem pro servis a opravy letadel Airbus 320 mimo území bývalého Sovětského svazu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy