Opravárna trefila díru na trhu. Spravené spotřebiče nabízí se zárukou za zlomek ceny

Opravárna trefila díru na trhu. Spravené spotřebiče nabízí se zárukou za zlomek ceny
Do německého Amazonu se od zákazníků denně vrací desítky kusů zboží - jedná se o produkty, které si lidé nevyzvedli, vrátili je ve 14denní lhůtě rozbalené anebo byly poškozeny při přepravě. Obchodník ho prodá společně s dalšími kusy v kamionu na aukci za zlomek ceny. “Nikdy nevíme, v jakém stavu zboží přesně přijde. Ale Amazon ručí, že třeba 70 procent zboží bude v pořádku a půjde využít,” popisuje Jan Charvát, zakladatel prvního cirkulárního obchodu s elektronikou Opravárna, jak celý byznys funguje.
V prosinci jeden takový kamion s pračkami Charvát pořídil. Ty, které se ještě neprodaly, jsou momentálně vystavené v prostorách firmy v Holešovické tržnici. Některé mají jen drobné škrábance či promáčkliny, jiným chybí například krytka filtru. Každá pračka má na sobě napsanou počáteční a stávající cenu, krátkou specifikaci a vadu, se kterou do Opravárny dorazila. “Sleva na pračky je 45 procent,” říká Charvát.
O tom, zda se pračku vyplatí opravit a prodat, se rozhoduje při její kontrole. Opravárna každý kus otestuje a dá na něj záruku 12 měsíců. V případě, že by elektro vyžadovalo větší zásah technika, už hrozí, že rovnou zamíří do rozměrného červeného kontejneru. “Pokud by to bylo něco dražšího a měli jsme kvůli tomu kupovat díl, tak to se nevyplatí. Většinou to jsou ale jen drobnosti - u převozu bylo něco křuplého, třeba víko. To jsme schopní vyměnit nebo zaleštit,” pokračuje Charvát.
Noví majitelé praček z Opravárny ovšem musí "skousnout" německé či anglické návody na ovládání praček. Na internetu však lze v dnešní době stáhnout manuály pro ovládání v jiných jazycích.
Foto: Jakub Plíhal
Aneta Řezníčková Jakub Plíhal Aneta Řezníčková, Jakub Plíhal
15. 1. 2023 13:51
Původně vznikla pražská Opravárna jako místo pro kutily, kde si lze nechat opravit drobné elektrospotřebiče. Pak ale přišel její zakladatel Jan Charvát s myšlenkou cirkulárního obchodu, které nahrává i současná krize. Druhou šanci na život zde za zlomek ceny dostává především bílá elektronika, kterou vrátili zákazníci v záruční době do nadnárodních e-shopů. Podívejte se, jak celý systém funguje.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Správkyně české Sberbank zahájila výběrové řízení na odkup firemních dluhopisů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová zahájila výběrové řízení na odkup korporátních dluhopisů z portfolia banky, která je v likvidaci. Předmětem nabídky je prodej tří korporátních dluhopisů v nominální hodnotě 730 milionů korun. Vypořádání prodeje očekává nejpozději do poloviny dubna 2023. Lužová o tom dnes informovala ČTK.

"Prodej korporátních dluhopisů v portfoliu Sberbank CZ je dalším krokem k získání finančních prostředků na vypořádání věřitelů banky ještě v letošním roce," uvedla Lužová.

K prodeji korporátních dluhopisů v portfoliu banky přistoupila správkyně v rámci procesu zpeněžení majetkové podstaty Sberbank CZ. Předmětem prodeje jsou dluhopisy Colt CZ Group SE v nominální hodnotě 380 milionů Kč, Czechoslovak Group v nominální hodnotě 100 milionů Kč a EPH Financing CZ v nominální hodnotě 250 000 Kč.

Potenciální zájemci o koupi dluhopisů nebo jen některého z nich musí vyjádřit svůj předběžný zájem o účast ve výběrovém řízení nejpozději do 10. března 2023 do 17:00. Na základě předběžného zájmu budou následně vyzváni k podání závazných nabídek na odkup jimi poptávaných dluhopisů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paliva v Česku zdražila, benzin stojí nejvíc za posledních osm týdnů

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Nejlevnější paliva tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr naturalu v průměru za 37,40 koruny. Naftu na východě Čech prodávají za 37,11 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu vyjde v hlavním městě průměrně na 39,05 koruny. Nafta se v metropoli prodává za 39,19 koruny za litr.

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku cena rostla, aby následně dva týdny paliva opět zlevňovala. V posledních zhruba dvou týdnech se ceny pohonných hmot vrátily k růstu.

Paliva jsou v současnosti dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o téměř 1,50 koruny méně než nyní, nafta byla počátkem loňského února levnější skoro o 2,50 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy