OPEC chce dražší ropu, omezovat těžbu proto plánuje i letos

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 20. 4. 2017 11:26
Země OPEC se loni v listopadu dohodly na omezení těžby o celkem 1,2 milionu barelů denně a v prosinci se k dohodě připojilo několik dalších zemí v čele s Ruskem. Dohoda má stabilizovat ceny ropy, které od roku 2014 kvůli nadprodukci a růstu zásob výrazně klesly. Omezení platí do konce června a celkově má být na trhu denně o téměř 1,8 milionu barelů ropy méně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Abú Zabí - Saúdská Arábie a Kuvajt, kteří jsou nejvlivnějšími členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), daly dnes zatím nejjasněji najevo zájem na prodloužení dohody o omezení těžby do druhého pololetí tohoto roku. Připojil se k nim rovněž Irák a předběžně vyjádřilo souhlas s prodloužením dohody i Rusko, uvedli ministři Saúdské Arábie a Kuvajtu.

"Očekávám, že dohoda bude prodloužena," řekl kuvajtský ministr ropného průmyslu Essam Marzúk na konferenci o ropě ve Spojených arabských emirátech. "Zaznamenali jsme zřetelný nárůst plnění dohody ze strany členských zemí, což ukazuje, jak je prodloužení dohody důležité," dodal ministr podle agentury Reuters.

Země OPEC se loni v listopadu dohodly na omezení těžby o celkem 1,2 milionu barelů denně a v prosinci se k dohodě připojilo několik dalších zemí v čele s Ruskem. Omezení platí do konce června a celkově má být na trhu denně o téměř 1,8 milionu barelů ropy méně. Země OPEC plnily dohodu v březnu z více než sta procent, ostatní státy ji dodržují méně.

Dohoda má stabilizovat ceny ropy, které od roku 2014 kvůli nadprodukci a růstu zásob výrazně klesly. OPEC se s nečlenskými zeměmi setká k diskusím o prodloužení dohody 25. května.

Barel severomořské ropy Brent nyní podle agentury Bloomberg stojí 53,37 dolaru, americká lehká ropa WTI se prodává za cenu 50,80 dolaru za barel. Začátkem loňského roku se cena ropy poprvé za 12 let dostala pod 30 dolarů za barel. Země OPEC se pak postupně rozhodly zareagovat. Později sice cena ropy vzrostla, dál ale zůstává hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.

Saúdský ministr energetiky Chálid Fálih na téže akci uvedl, že na potřebě pokračujícího omezování těžby už je "počáteční shoda". Dodal, že je nadále nutné snižovat zásoby, jejichž vývoj je podle něj hlavním měřítkem úspěchu akce. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) minulý týden uvedla, že zásoby ve vyspělých zemích jsou stále deset procent nad pětiletým průměrem.

Kuvajtský ministr Marzúk také sdělil, že ohledně prodloužení dohody "je Rusko předběžně na palubě". Jednání s Ruskem potvrdil i Fálih. Podle Marzúka má zájem připojit se k dohodě také jedna nejmenovaná africká země.

Lídr šíitské vládní koalice v Iráku Amar Hakím dnes agentuře Reuters řekl, že Irák prodloužení dohody podporuje. Upozornil ale, že Bagdád by mohl žádat, aby byl z redukce těžby vyňat, protože bude potřebovat zvýšené příjmy z ropy k boji proti takzvanému Islámskému státu (IS).

 

Právě se děje

před 23 minutami

Výkonný výbor FAČR kvůli koronaviru znovu odložil valnou hromadu

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR rozhodl o dalším odložení valné hromady, která se měla uskutečnit 18. června v Olomouci. Důvodem jsou přetrvávající opatření proti šíření nového typu koronaviru, která komplikují organizaci. O novém termínu zatím nerozhodl. Původně se měla valná hromada konat 29. května.

Další zprávy