Odpočívadla v Česku čeká velká proměna. Podívejte se, kde budou a co na nich najdete

ČTK ČTK
16. 4. 2019 16:19
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo dnes u Siřejovic na Litoměřicku na dálnici D8 program rozšiřování počtu odpočívadel. V celé České republice podle ŘSD chybí 1500 parkovacích míst pro nákladní automobily. U Siřejovic jich je zhruba 40, počet vzroste o 37 míst. Novinářům to dnes řekl ředitel ŘSD Jan Kroupa.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal, David Kohout

Kvůli nedostatku míst parkují kamiony na různých místech, na D8 je to třeba v průmyslové zóně Předlice, kde si firmy stěžují na nepořádek v okolí stojících nákladních aut. "Věříme, že se uleví obcím i řidičům kamionů," uvedl Kroupa. "Toto je nasčítání nějakého historického dluhu, který je třeba odstranit," řekl.

Letos vznikne 160 parkovacích míst, v příštím roce téměř 170 míst a v následujícím roce by ŘSD chtělo rozestavět na 800 parkovacích míst. "Bavíme se o rozšíření stávajících ploch a budování nových," uvedl Kroupa.

Foto: ŘSD

Při plánovaní odpočívek se ŘSD podle Kroupy inspirovalo v Rakousku. Jsou rozděleny na malé, střední a velké. "Stává se to, na co jsme dlouho čekali. Pokud budou mít kamiony taková kvalitní parkoviště jako v zahraničí a dále dojde k nějakému omezení nákladní dopravy, tak i lidi budou méně nadávat na to, že je kamionů moc," uvedl ředitel Svazu dopravy ČR Petr Kašík.

U Siřejovic bude 37 nových míst stát 37 milionů korun bez DPH. "Nelze se na to dívat optikou milion za místo, ta místa jsou potřeba," řekl ředitel pražského závodu ŘSD Tomáš Gross. Odpočívadlo Siřejovice u Lovosic je nyní uzavřeno. "Bude i nadále, ale pouze po nejnutnější dobu, poté se řidičům znovu otevře," uvedl Gross.

Foto: ŘSD

Dálnice D8 od Lovosic pokračuje přes České středohoří. Získat stavební povolení pro parkoviště nebylo podle Kroupy jednoduché. "Musíme projít všemi stavebními procesy a přiznejme si, obce mají občas strach z odpočívek kvůli obavě ze zvýšení kriminality, znečištění okolí," uvedl Kroupa. Na D8 počítá ŘSD ještě se stavbou středně velkého odpočívadla blíž u Prahy.

Dálniční těleso u Prackovic leží na nestabilním podloží, nic takového podle Grosse u Siřejovic nehrozí. "Je to stavba jiného charakteru," řekl.

Foto: ŘSD

ŘSD má na odpočívadla připravenou zhruba miliardu korun do roku 2025. Na celý projekt rozšíření parkovacích míst má jít podle Kroupy přes osm miliard korun.

Do roku 2025 má vzniknout 1500 parkovacích stání a do roku 2040 dalších 5000 míst. "Další truck centra mohou budovat soukromí investoři," podotkl Kroupa. Letos se bude rozšiřovat ještě parkovací stání u Humpolce a na D55 na odpočívadle Kurovice a 80 jich vznikne na D1 u Přerova, která se má otvírat v prosinci.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy