Ochranu spotřebitelů má nově upravovat speciální kodex

ČTK ČTK
11. 4. 2017 10:50
Nyní práva spotřebitelů upravuje občanský zákoník spolu se zákonem o ochraně spotřebitele. V novém zákoně, do něhož se úprava přesune, má být nově prostor i pro nové prvky regulace například online prodeje.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Ochranu českých spotřebitelů má nově upravovat spotřebitelský kodex, který nahradí příslušnou část občanského zákoníku. Nový zákon má zdokonalit právní úpravu ochrany spotřebitele a posílit vymahatelnost práv zákazníků. Norma má také lépe upravovat i nové formy obchodování, jako je prodej po internetu či prodej digitálního obsahu. Vyplývá to z návrhu ministerstev průmyslu a spravedlnosti, který je nyní v připomínkovém řízení.

Dosud práva spotřebitelů určuje občanský zákoník a zákon o ochraně spotřebitele. Kromě toho v této oblasti existuje mnoho zvláštních předpisů, třeba zákon o spotřebitelském úvěru, zákon o potravinách, zákon o ochraně veřejného zdraví či zákon o poštovních službách.

Nový zákon má představovat "základní kámen" ochrany spotřebitele v Česku. Nová právní úprava by měla být podle návrhu co možná nejvíce přehledná, jasná a srozumitelná.

Koncentrace spotřebitelského práva do samostatného právního předpisu, zejména díky vyjmutí příslušných částí z občanského zákoníku, má umožnit pružnou reakci na potřebu implementovat novou evropskou legislativu.

"Zejména bude vytvořen potřebný prostor pro právní ukotvení zcela nových prvků regulace (v souvislosti s digitálním prostředím, online prodejem a jiné). Takovou úpravou nebude muset být zatěžován občanský zákoník, do něhož se příliš podrobná a technicistní úprava pro jeho obecnost příliš nehodí," uvádí materiál.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy