Obchodníci: Poslanci nás nutí zdražit a omezit české zboží

ČTK Lucie Hrdličková, ČTK
20. 5. 2015 11:15
Svaz obchodu varuje před novelou zákona o významné tržní síle. Hrozí prý ukončení slevových akcí.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ahold

Praha - Novela zákona o významné tržní síle, kterou má v tomto týdnu začít projednávat Poslanecká sněmovna, způsobí zdražení zboží a zároveň sníží jeho pestrost. Upozorňuje na to Svaz obchodu a cestovního ruchu, který zastupuje největší tuzemské řetězce a celkem asi šest tisíc podnikatelů na trhu.

Zákon už od roku 2010 ukládá obchodníkům s obratem vyšším než pět miliard korun, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musejí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen. Norma mimo jiné stanovuje, že obchodníci musí za zboží zaplatit nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězcům hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.

Vládní ČSSD teď navrhuje zákon ještě zpřísnit. Chce zavést mimo jiné vyšší - až miliardové - pokuty a přeformulovat definici významné tržní síly. Návrh podporuje například také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který volá po větší ochraně zemědělců a po nových pravidlech ze strany EU, která by zlepšila postavení zemědělců vůči obchodníkům.

Skončí slevové akce?

“Novela nám prakticky omezí možnost vyjednávat s dodavateli,” tvrdí Igor Kremla, vedoucí právního oddělení řetězce Kaufland. “Nebudeme vědět, kdy a jestli jsme se dopustili přestupku,” dodává.

Podle řetězců povede taková situace k tomu, že v obchodech ubude akcí a postupně se zvednou ceny. “Může se stát, že takzvané akce nebudeme moci vůbec vyjednávat,” říká mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Statistiky přitom ukazují, že Češi se hodně zaměřují právě na cenu a slevové akce. Až čtyřicet procent zboží se v tuzemsku prodá ve slevových kampaních.

Obchodníci varují, že zpřísněné podmínky je postupně dovedou k tomu, že budou raději vyjednávat s dodavateli v zahraničí. Nyní je v obchodech zhruba šedesát procent zboží z Česka, řetězce také velké množství českých výrobků exportují do zahraničí.

“Motivační faktor pro české dodavatele uspět v tržním prostředí ale kvůli této novele upadne. Producenti nebudou schopni vyrábět levněji a efektivně a nedokážou držet krok s evropskými producenty,” očekává Pavel Mikoška, ředitel kvality ze společnosti Ahold.

Potravináři: Zboží může naopak zlevnit

Podle Potravinářské komory ale mohou potraviny naopak zlevnit, pokud řetězce sníží své vysoké přirážky.

"Zákon o významné tržní síle platí od 1. února 2010 a nezdá se, že by za pětiletou dobu jeho platnosti došlo ke zvýšení cen či ke zhroucení maloobchodu," připomíná mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová.

Podle potravinářů je navržená úprava zákona v kontextu právní úpravy ve většině evropských zemí. Vzorem pro novelu byla právní úprava této oblasti ve Francii.

Pokuta pro Kaufland

Svaz obchodu upozorňuje, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zatím žádné zásadní přestupky ze strany řetězců a obchodníků v této otázce neřešil. Dosud jedinou sankcí za zneužití významné tržní síly byla pokuta ve výši 22,13 milionu korun z roku 2013 pro obchodní řetězec Kaufland. "V podstatě platil dodavatelům po splatnosti faktur," řekl k tomu mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Kaufland podle ÚOHS porušil zákon, když sjednával s nadpoloviční většinou svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů platební lhůty delší než 30 dní a platby takto i uskutečňoval. Případ má teď na stole krajský soud v Brně. Ze stejného důvodu nyní hrozí pokuta také řetězci Globus.

Významná tržní síla je podle novely takové postavení odběratele, v jehož důsledku si odběratel může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin. Zneužitím významné tržní síly bude například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje. Novela také ruší šest příloh zákona, kde je uvedeno asi 80 skutkových podstat zneužití významné tržní síly. Zneužití významné tržní síly teď definuje obecněji. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy