Odkud je jídlo v řetězcích? Povinné seznamy se budou rušit

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
19. 5. 2015 11:25
Supermarkety musí od ledna zveřejňovat pět zemí, ze kterých berou nejvíc zboží. Žebříčky jsou ale tak matoucí, že je chce ministerstvo zemědělství raději zrušit.
Nakupování. Ilustrační foto
Nakupování. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Ministerstvo zemědělství chce zrušit povinnost supermarketů zveřejňovat pět zemí, z nichž pocházejí dodavatelé potravin s největším podílem na celkových tržbách. Seznamy přitom v obchodech visí teprve od letošního ledna, tedy necelých pět měsíců, píší úterní Hospodářské noviny.

"Tak, jak je pravidlo nyní definováno, je naprosto nesmyslné. Nesplnilo cíl, který se od toho očekával,“ uvedl lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zákazníci měli díky seznamům získat více informací o původu potravin v obchodech s obratem nad pět miliard korun. Nakonec se ovšem nedozvědí téměř nic – podle zákona totiž pro sestavení žebříčku není rozhodující to, odkud potravina pochází, ale kde sídlí dodavatelská firma.

Potravina z Polska či Německa, zabalená nebo jen přeprodaná českou firmou, se tak počítá jako česká. A to i tehdy, je‑li na obalu samotného výrobku uvedena skutečná země původu.

Většina obchodních řetězců proto uváděla více než 80procentní podíl českých dodavatelů, některé i přes 90 procent. "Doplácejí na to ti poctiví, kteří popravdě uvedou, že mají 50 procent českých výrobků, a zákazník má pak dojem, že je to málo,“ řekl deníku Jurečka.

Obchodníci, kteří se proti seznamům stavěli od začátku, plán na jejich zrušení vítají. "Naše společnost upozorňovala, že tabulka reálně nezobrazuje původ sortimentu, jak bylo původně zamýšleno, ale jen podíl firem se sídlem v daném státě. Tato informace je pro zákazníky zcela nepotřebná, a zrušení je proto namístě,“ uvedla mluvčí společnosti Lidl Jitka Vrbová.

K zákonu se nikdo nehlásí

Na povinnost, jež jde nad rámec požadavků Evropské unie, si obchodníci stěžovali až u Evropské komise. A bruselští úředníci už se na ni dokonce dotazovali české vlády. Ta je ujistila, že hodlá nařízení zrušit.

Peripetie kolem sporného paragrafu podle HN dobře ilustruje i fakt, že k jeho autorství se dnes nikdo nehlásí. Novela zákona o potravinách vznikala komplikovaně v době střídání vlád po pádu kabinetu Petra Nečase.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy