Sucho zasáhlo už 95 procent Česka. Ke stavbě malého rybníka nebude třeba povolení

ČTK ČTK
28. 11. 2018 16:59
Letošní sucho zasáhlo už 95 procent území České republiky. Údaje vyplývají z výzkumu vědeckého týmu projektu InterSucho, nejhůře jsou na tom oblasti v okolí řek Labe a Lužnice, Plzeňsko nebo jihovýchod Moravy. Ministerstvo zemědělství proto připravuje opatření, která mají zadržet vodu v krajině.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Benda

Aktuální data ve středu představil novinářům ve Zlíně ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). "Děláme program podpory obnovy a výstavby rybníků, chceme se zaměřit i na malé rybníky do dvou hektarů. Chceme posílit jejich čištění, jejich obnovu, odbahnění a tak dále. Chceme se také věnovat mokřadům, protože ta krajina musí sloužit jako houba, která bude nasávat vodu a která ji bude držet," uvedl Toman.

K výstavbě malých vodních ploch by podle něj měla přispět připravovaná změna stavebního zákona, na jejímž základě by rybníky s plochou do dvou hektarů a s výškou hráze do 1,5 metru mohly začít vznikat pouze na základě ohlášení.

Ministr považuje za vhodné také zvyšování retence vodních nádrží a výstavbu nových velkých vodních děl. Jako příklad uvedl plánovanou přehradu Vlachovice na Zlínsku. K zadržení vody v krajině podle něj může pomoci i dobrý zemědělský a environmentální stav půdy. "Nesmíme zapomínat na zvyšování organické hmoty v půdě, to je ta podpora živočišně výroby," řekl Toman.

V případě půdy, která je středně a méně ohrožena erozí, usiluje ministerstvo podle Tomana o zavedení maximální výměry jedné plodiny do 30 hektarů. "Bavíme se o tom samozřejmě s agrární komorou, bavíme se s odbornými svazy a hledáme tu cestu tak, aby zemědělci měli jasné parametry, v jakých mantinelech se mohou pohybovat," doplnil ministr.

Letošní sucho způsobilo zemědělcům a pěstitelům stromů v České republice podle odhadů škody zhruba za 11 miliard korun. Vláda v říjnu schválila, že mezi ně jako kompenzaci rozdělí dvě miliardy korun. Aby byly řádně odškodněny nejvíce postižené podniky, kterým tržby klesly o více než 30 procent, bylo by však zapotřebí 3,7 až 4,2 miliardy korun.

VIDEO: Vody je nedostatek. Lidé volají proutkaře, kteří jsou na roztrhání

Vody je nedostatek, lidé volají proutkaře. Ti jsou na roztrhání | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 21 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 41 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy