Novým guvernérem ČNB bude Rusnok, potvrdil Zeman. Slabá koruna může vydržet déle

Václav Dolejší, Markéta Fišerová
20. 1. 2016 7:04
Přestože Jiří Rusnok připouští prodloužení měnových intervencí, prezident Miloš Zeman jej v létě jmenuje novým guvernérem České národní banky. Říká, že v obměněné bankovní radě mají být zastánci obou postojů.
Zeman přijímá demisi Rusnokovy úřednické vlády, srpen 2013
Zeman přijímá demisi Rusnokovy úřednické vlády, srpen 2013 | Foto: Vojtěch Marek

Praha – V čele České národní banky stane letos v červenci Jiří Rusnok, přestože v roli guvernéra nehodlá poslušně dělat přesně to, co žádá prezident Miloš Zeman – tedy nechat rychle posílit korunu a zamířit k přijetí eura. V rozhovoru pro týdeník Ekonom Rusnok poprvé řekl, že ČNB pravděpodobně prodlouží měnové intervence držící kurz nad 27 korunami za euro až do roku 2017.

Prezident teď Hospodářským novinám potvrdil, že navzdory tomuto názorovému nesouladu jmenuje bývalého premiéra úřednické vlády guvernérem po Miroslavu Singerovi, jemuž v létě skončí druhé funkční období.

"Nedávno jsem jmenoval ústavním soudcem Vojtěcha Šimíčka, kterého jsem do této funkce navrhl navzdory tomu, že veřejně kritizoval moji prezidentskou kampaň. Vycházím tedy z odbornosti, ne z toho, zda kandidát názorově souhlasí. To se týká i Jiřího Rusnoka," uvedl Zeman.

Dosud přitom prezident opakovaně říkal, že budoucí člen bankovní rady ČNB musí být odpůrcem pokračování politiky slabé koruny a zároveň příznivcem přijetí eura. Nyní mluví o tom, že v sedmičlenné radě mají být zastoupeni zastánci obou postojů. "Považuji za užitečné, aby v bankovní radě ČNB existovala rovnováha mezi stoupenci a odpůrci eura. Až dosud převažovali odpůrci,“ upřesnil nyní.

Koho by mohl Miloš Zeman do bankovní rady poslat a s kým se o tom bude radit? Čtěte podrobněji v dnešních Hospodářských novinách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy