Zdanění hazardu v Evropě: Nejméně zatížené jsou kurzové sázky, nejvíce kasina

ČTK ČTK
27. 10. 2015 10:58
Nejméně zdaněné jsou v Evropě kurzové sázky, nejvyšší daň platí provozovatelé kasin. Vyplývá to ze studie společnosti PwC zpracované pro Asociaci provozovatelů kursových sázek. V Česku platí dvacetiprocentní daň pro celé hazardní odvětví. To by se ale mělo od příštího roku změnit. O podobě zákona dnes zřejmě rozhodnou poslanci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Evropské země zdaňují hazard odlišně, většinou rozlišují výši daně podle typu hazardu. Nejméně zdaněné jsou v Evropě kurzové sázky, jejichž provozovatelé odvádí průměrně 18 procent z hrubých příjmů. Nejvyšší, 33procentní daň, platí provozovatelé kasin. Vyplývá to ze studie společnosti PwC zpracované pro Asociaci provozovatelů kursových sázek.

"V ČR platí jednotná sazba daně pro všechny typy her, a to 20 procent z obratu. V Evropě jsou jednotlivé typy her zdaněny odlišně. Například u kurzových sázek jde v průměru o 18 procent, naopak kasina mají s průměrnými 33 procenty nejvyšší zdanění," uvedl Jan Hadrava z PwC Česká republika.

Hrací automaty a videoloterijní terminály jsou v Evropě průměrně zdaněny 29 procenty. Většina zemí podle PwC volí buď fixní poplatek, nebo procenta příjmů ze hry. ČR kombinuje oba způsoby a vybírá kromě dvacetiprocentní daně denní poplatek za herní místo.

Provozovatelé loterií odvádí na daních v evropských zemích průměrně 28 procent. Nejvíce to je ve Francii, kde daň podle poradenské společnosti KPMG činí 37,5 procenta. Naopak v Dánsku je daň na loterie nulová. "Loterie a dostihové závody jsou v Dánsku provozovány státem vlastněnou společností Danske Spil, která odvádí veškerý zisk na sport, kulturu a jiné dobročinné účely," podotkl bývalý guvernér ČNB a nyní partner KPMG Zdeněk Tůma.

Online hry, jako například internetová kasina, platí v Evropě průměrně dvacetiprocentní daň. V Česku tento typ her není povolen, přesto tu působí někteří zahraniční provozovatelé. Ti však do českého státního rozpočtu neodvádí žádné peníze, a ČR tak unikají stovky milionů korun ročně.

V Česku platí dvacetiprocentní daň pro celé hazardní odvětví. To by se ale mělo od příštího roku změnit. Poslanci mají dnes projednat návrh novely zákona o zdanění hazardu, který do Sněmovny původně předkládal poslanec Jan Volný (ANO). Novela by měla od příštího roku zavést dvě daňové sazby 23 procent a 28 procent podle typu hazardu. Zvyšuje také poplatek za hrací automat ze současných 55 korun na 80 korun za den.

Provozovatelé hazardních her tvrdí, že vyšší zdanění nepřinese vyšší zisky státnímu rozpočtu, ale povede k rozmachu nelegálního trhu. "Vysoká míra zdanění může dosud legálně podnikající firmy v oblasti loterií a kurzových sázek donutit k odchodu ze země. Příliš vysoká daňová regulace by tak mohla být kontraproduktivní a posílit 'šedou zónu'," řekl na nedávné konferenci v Poslanecké sněmovně předseda asociace Evropských loterií Hans Jörg Höltkemeier. Stejný názor má Tůma z KPMG, podle nějž jakákoli diskriminace přinese posílení takzvaného šedého sektoru.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy