Nespolehlivých plátců DPH je tisíc. Často mají stejné adresy

ČTK ČTK
27. 7. 2015 14:51
Více než polovina firem v registru, který funguje přes dva roky, je z Prahy a Brna.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) ke konci minulého týdne dosáhl 1000. Dnes o tom informovala společnost CRIF - Czech Credit Bureau. Více než polovina firem v registru, který funguje přes dva roky, je z Prahy a Brna. Navíc často nespolehliví plátci z těchto měst mají sídlo na stejné adrese.

Více než 30 nespolehlivých plátců z Brna podle zjištění CRIF sídlí na adrese Náměstí Svobody 93/22. Další oblíbenou brněnskou adresou je pak Botanická 606/24. V Praze je pak často využívána adresa Jaurisova 514/4 a Holečkova 789/49, kde má své sídlo vždy po devíti nespolehlivých plátcích DPH. Dále je to ulice Osadní 869/32, kde sídlí dohromady sedm těchto firem. Celkem osm procent firem sídlilo v Hradci Králové, celkem 17 pak na jedné adrese - Akademika Hejrovského 1178.

Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivou je považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň aspoň 500 000 korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu.

Od loňského října může být za nespolehlivého plátce DPH označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od letošního ledna přibylo další zpřísnění, které postihne zejména společnosti sídlící právě na virtuálních adresách.

Ze zjištění CRIF dále vyplývá, že čtyři pětiny firem jsou společnosti s ručením omezeným. Téměř 90 procent nespolehlivých plátců má jen jednoho vlastníka a jednoho statutárního zástupce, z toho v 70 procentech případů jde o jednu a tutéž osobu. Více než polovina nespolehlivých plátců podle CRIF nezveřejňuje své závěrky a čtvrtina nezveřejnila svůj účet v registru plátců DPH. Dvacet firem má dluhy vůči zdravotním pojišťovnám a 86 firem má exekuci. Celkem 79 firem je nebo bylo v insolvenčním řízení.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy