Nespolehlivých plátců DPH je tisíc. Často mají stejné adresy

ČTK ČTK
27. 7. 2015 14:51
Více než polovina firem v registru, který funguje přes dva roky, je z Prahy a Brna.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) ke konci minulého týdne dosáhl 1000. Dnes o tom informovala společnost CRIF - Czech Credit Bureau. Více než polovina firem v registru, který funguje přes dva roky, je z Prahy a Brna. Navíc často nespolehliví plátci z těchto měst mají sídlo na stejné adrese.

Více než 30 nespolehlivých plátců z Brna podle zjištění CRIF sídlí na adrese Náměstí Svobody 93/22. Další oblíbenou brněnskou adresou je pak Botanická 606/24. V Praze je pak často využívána adresa Jaurisova 514/4 a Holečkova 789/49, kde má své sídlo vždy po devíti nespolehlivých plátcích DPH. Dále je to ulice Osadní 869/32, kde sídlí dohromady sedm těchto firem. Celkem osm procent firem sídlilo v Hradci Králové, celkem 17 pak na jedné adrese - Akademika Hejrovského 1178.

Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivou je považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň aspoň 500 000 korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu.

Od loňského října může být za nespolehlivého plátce DPH označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od letošního ledna přibylo další zpřísnění, které postihne zejména společnosti sídlící právě na virtuálních adresách.

Ze zjištění CRIF dále vyplývá, že čtyři pětiny firem jsou společnosti s ručením omezeným. Téměř 90 procent nespolehlivých plátců má jen jednoho vlastníka a jednoho statutárního zástupce, z toho v 70 procentech případů jde o jednu a tutéž osobu. Více než polovina nespolehlivých plátců podle CRIF nezveřejňuje své závěrky a čtvrtina nezveřejnila svůj účet v registru plátců DPH. Dvacet firem má dluhy vůči zdravotním pojišťovnám a 86 firem má exekuci. Celkem 79 firem je nebo bylo v insolvenčním řízení.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy