Největší zaměstnavatelé v Česku. Projděte si nový žebříček

Tereza Holanová Tereza Holanová
5. 6. 2015 6:58
Nejvíce lidem dává práci ministerstvo vnitra, především prostřednictvím Policie ČR. Ze soukromých firem jsou to Škoda Auto a Agrofert, po započtení "dohod" pak Kaufland.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nejvíce lidem dává v Česku práci ministerstvo vnitra - ke konci loňského roku mělo 66 231 zaměstnanců. Největší část z nich připadá na Policii ČR, pro niž přímo pracuje téměř 49 tisíc lidí a žebříček největších zaměstnavatelů by s velkým náskokem vedla i samostatně - tedy bez započítání dalších zaměstnanců resortu, zejména pracovníků Hasičského záchranného sboru (téměř 9,8 tisíce lidí).

Také druhým největším zaměstnavatelem v Česku je stát - prostřednictvím České pošty, jejímž zřizovatelem je mimochodem opět ministerstvo vnitra. Státní podnik měl na přelomu roku 31 742 zaměstnanců, z toho více než 10 tisíc jsou doručovatelé, dalších devět tisíc pracuje za přepážkou. Mluvčí pošty Matyáš Vitík dodává, že podnik každoročně najímá - hlavně před Vánoci - stovky brigádníků.

Teprve na pátém místě (za ministerstvy obrany a spravedlnosti) je největší zaměstnavatel z řad soukromých firem. V závislosti na použité metodice je jím buď Kaufland, nebo Škoda Auto.

Vyplývá to z údajů, které získal online deník Aktuálně.cz přímo od jednotlivých institucí a společností, když se pokusil sestavit žebříček zaměstnavatelů s co nejčerstvějšími údaji. Výsledné pořadí je nicméně pouze orientační. Některé společnosti totiž do celkového počtu počítají jen zaměstnance na hlavní pracovní poměr (zatímco ostatní evidují samostatně), jiné uvádějí jen celkové číslo včetně lidí pracujících například na dohodu o pracovní činnosti nebo provedení práce.

Největší zaměstnavatelé v Česku (k 31. 12. 2014):

Název Počet
1. Ministerstvo vnitra 66 231
2. Česká pošta 31 742
3. Ministerstvo obrany 28 351
4. Ministerstvo spravedlnosti 26 067
5. Kaufland ČR 26 000
6. Škoda Auto 24 600
7. Skupina České dráhy 24 163
8. Ministerstvo financí 23 478
9. Agrofert 22 909
10. Ministerstvo práce a sociálních věcí 20 841

Armáda, justice, železnice i finanční správa

Třetím největším zaměstnavatelem v Česku je ministerstvo obrany s 28 351 pracovníky. Jde hlavně o 21 011 vojáků z povolání.

Na čtvrté místo se dostalo ministerstvo spravedlnosti zejména díky tomu, že pod něj patří i Vězeňská služba, soudy, státní zastupitelství či zaměstnanci Probační a mediační služby.

Stát také zaměstnává přes 24 tisíc lidí ve Skupině ČD, z toho přímo na České dráhy připadá 15 246 osob, na nákladního dopravce ČD Cargo 7 396 lidí, zbytek tvoří například pracovníci JLV (Jídelní a lůžkové vozy), Výzkumného ústavu železničního nebo ČD Logistics.

Pod ministerstvo financí spadají mimo jiné pracovníci Finanční správy - na finančních úřadech pracuje přes 15 tisíc osob. Ministerstvu práce a sociálních věcí pak k vysokým číslům pomáhají hlavně zaměstnanci úřadů práce (10 586 lidí) a České správy sociálního zabezpečení (8 647).

Těsně pod první desítkou největších zaměstnavatelů skončilo ministerstvo dopravy. Celková čísla včetně podřízených organizací sice překvapivě nemá k dispozici (zjistit je by bylo podle mluvčího ministerstva Tomáše Neřolda komplikované), podle údajů získaných Aktuálně.cz přímo od jednotlivých organizací má ale například jen Správa železniční dopravní cesty 17 331 zaměstnanců a Ředitelství silnic a dálnic 1770.

Do desítky se těsně nevešel ani koncern ČEZ, v němž stát drží 70 procent. V Česku pro něj ke konci roku pracovalo 19 853 lidí (z toho 5 373 přímo v ČEZ a.s., dalších 2 899 v Severočeských dolech, 2 686 v ČEZ Distribuční služby a 1 228 v ČEZ Distribuce).

Jen plné úvazky, nebo i dohody?

Největším soukromým zaměstnavatelem je podle získaných údajů Kaufland Česká republika, který ke konci loňského roku dával práci zhruba 26 tisícům lidí. Mluvčí Michal Šperl na tomto čísle trvá i přes to, že v poslední dostupné výroční zprávě (za rok 2013) uvádí Kaufland necelých 11 tisíc zaměstnanců.

Kaufland (stejně jako Ahold) totiž do celkového počtu zahrnuje i lidi pracující "jen" na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Bez nich by teď měl Kaufland zhruba jen 13 tisíc zaměstnanců.

"Celkově dominují hlavně pracovníci provozu obchodu či pokladen, kterých je více než 55 procent," upřesňuje mluvčí Kauflandu. "Sami si zajišťujeme například i distribuci letáků. Jen zde zaměstnáváme asi 7,5 tisíce osob," dodává.

Škoda Auto má 24 600 kmenových zaměstnanců, podle použité metodiky tedy může být na druhém nebo i prvním místě žebříčku. Agenturně -  tedy "na dohody" - pak pro ni podle mluvčí Jany Bahníkové pracuje každoročně dalších maximálně 10 procent lidí, což by k celkovému počtu přidalo až 2460 osob.

Největší soukromí zaměstnavatelé v ČR (k 31. 12. 2014):

Společnost Zaměstnanci
1. Kaufland Česká republika 26 000
2. Škoda Auto 24 600
3. Agrofert 22 909
4. Ahold Czech Republic  17 000
5. Tesco Stores ČR 14 000
6. Continental Automotive Czech Republic 13 500
7. PPF 12 000
8. OKD 11 099
9. Česká spořitelna 10 504
10. Siemens 9 801

Dodejme, že Ahold Czech Republic už do čísel za rok 2014 zahrnuje nejen zaměstnance původní sítě Albert, ale také převzaté pracovníky řetězce Spar/Interspar. Tesco pak v tabulce opticky ztrácí i kvůli tomu, že na rozdíl od Kauflandu a Aholdu nepočítá do počtu zaměstnanců i brigádníky (zhruba tři tisíce).

K dalším významným soukromým zaměstnavatelům v Česku pak patří například Třinecké železárny (6 909 pracovníků na konci roku), Lidl (6 900), Globus (6 100), Billa (5 947), Foxconn (5 000), O2 (4 352), RWE Supply & Trading (3 892), Unipetrol (3 671), TPCA (3 600 včetně agenturních pracovníků), maloobchodní síť Hruška (3 400) a Hyundai Motor Manufacturing Czech (zhruba 3200 včetně agenturních).

Z institucí, které nejsou soukromé, ale zároveň ani státní nebo přímo podřízené ministerstvům, patří mezi nejdůležitější zaměstnavatele Univerzita Karlova s 11 337 lidmi, Dopravní podnik hlavního města Prahy (10 829), Akademie věd (8 505) a Krajská zdravotní (6 545), která spadá pod Ústecký kraj.

 

Právě se děje

před 21 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy