Největší zaměstnavatelé v Česku. Projděte si nový žebříček

Tereza Holanová Tereza Holanová
5. 6. 2015 6:58
Nejvíce lidem dává práci ministerstvo vnitra, především prostřednictvím Policie ČR. Ze soukromých firem jsou to Škoda Auto a Agrofert, po započtení "dohod" pak Kaufland.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nejvíce lidem dává v Česku práci ministerstvo vnitra - ke konci loňského roku mělo 66 231 zaměstnanců. Největší část z nich připadá na Policii ČR, pro niž přímo pracuje téměř 49 tisíc lidí a žebříček největších zaměstnavatelů by s velkým náskokem vedla i samostatně - tedy bez započítání dalších zaměstnanců resortu, zejména pracovníků Hasičského záchranného sboru (téměř 9,8 tisíce lidí).

Také druhým největším zaměstnavatelem v Česku je stát - prostřednictvím České pošty, jejímž zřizovatelem je mimochodem opět ministerstvo vnitra. Státní podnik měl na přelomu roku 31 742 zaměstnanců, z toho více než 10 tisíc jsou doručovatelé, dalších devět tisíc pracuje za přepážkou. Mluvčí pošty Matyáš Vitík dodává, že podnik každoročně najímá - hlavně před Vánoci - stovky brigádníků.

Teprve na pátém místě (za ministerstvy obrany a spravedlnosti) je největší zaměstnavatel z řad soukromých firem. V závislosti na použité metodice je jím buď Kaufland, nebo Škoda Auto.

Vyplývá to z údajů, které získal online deník Aktuálně.cz přímo od jednotlivých institucí a společností, když se pokusil sestavit žebříček zaměstnavatelů s co nejčerstvějšími údaji. Výsledné pořadí je nicméně pouze orientační. Některé společnosti totiž do celkového počtu počítají jen zaměstnance na hlavní pracovní poměr (zatímco ostatní evidují samostatně), jiné uvádějí jen celkové číslo včetně lidí pracujících například na dohodu o pracovní činnosti nebo provedení práce.

Největší zaměstnavatelé v Česku (k 31. 12. 2014):

Název Počet
1. Ministerstvo vnitra 66 231
2. Česká pošta 31 742
3. Ministerstvo obrany 28 351
4. Ministerstvo spravedlnosti 26 067
5. Kaufland ČR 26 000
6. Škoda Auto 24 600
7. Skupina České dráhy 24 163
8. Ministerstvo financí 23 478
9. Agrofert 22 909
10. Ministerstvo práce a sociálních věcí 20 841

Armáda, justice, železnice i finanční správa

Třetím největším zaměstnavatelem v Česku je ministerstvo obrany s 28 351 pracovníky. Jde hlavně o 21 011 vojáků z povolání.

Na čtvrté místo se dostalo ministerstvo spravedlnosti zejména díky tomu, že pod něj patří i Vězeňská služba, soudy, státní zastupitelství či zaměstnanci Probační a mediační služby.

Stát také zaměstnává přes 24 tisíc lidí ve Skupině ČD, z toho přímo na České dráhy připadá 15 246 osob, na nákladního dopravce ČD Cargo 7 396 lidí, zbytek tvoří například pracovníci JLV (Jídelní a lůžkové vozy), Výzkumného ústavu železničního nebo ČD Logistics.

Pod ministerstvo financí spadají mimo jiné pracovníci Finanční správy - na finančních úřadech pracuje přes 15 tisíc osob. Ministerstvu práce a sociálních věcí pak k vysokým číslům pomáhají hlavně zaměstnanci úřadů práce (10 586 lidí) a České správy sociálního zabezpečení (8 647).

Těsně pod první desítkou největších zaměstnavatelů skončilo ministerstvo dopravy. Celková čísla včetně podřízených organizací sice překvapivě nemá k dispozici (zjistit je by bylo podle mluvčího ministerstva Tomáše Neřolda komplikované), podle údajů získaných Aktuálně.cz přímo od jednotlivých organizací má ale například jen Správa železniční dopravní cesty 17 331 zaměstnanců a Ředitelství silnic a dálnic 1770.

Do desítky se těsně nevešel ani koncern ČEZ, v němž stát drží 70 procent. V Česku pro něj ke konci roku pracovalo 19 853 lidí (z toho 5 373 přímo v ČEZ a.s., dalších 2 899 v Severočeských dolech, 2 686 v ČEZ Distribuční služby a 1 228 v ČEZ Distribuce).

Jen plné úvazky, nebo i dohody?

Největším soukromým zaměstnavatelem je podle získaných údajů Kaufland Česká republika, který ke konci loňského roku dával práci zhruba 26 tisícům lidí. Mluvčí Michal Šperl na tomto čísle trvá i přes to, že v poslední dostupné výroční zprávě (za rok 2013) uvádí Kaufland necelých 11 tisíc zaměstnanců.

Kaufland (stejně jako Ahold) totiž do celkového počtu zahrnuje i lidi pracující "jen" na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Bez nich by teď měl Kaufland zhruba jen 13 tisíc zaměstnanců.

"Celkově dominují hlavně pracovníci provozu obchodu či pokladen, kterých je více než 55 procent," upřesňuje mluvčí Kauflandu. "Sami si zajišťujeme například i distribuci letáků. Jen zde zaměstnáváme asi 7,5 tisíce osob," dodává.

Škoda Auto má 24 600 kmenových zaměstnanců, podle použité metodiky tedy může být na druhém nebo i prvním místě žebříčku. Agenturně -  tedy "na dohody" - pak pro ni podle mluvčí Jany Bahníkové pracuje každoročně dalších maximálně 10 procent lidí, což by k celkovému počtu přidalo až 2460 osob.

Největší soukromí zaměstnavatelé v ČR (k 31. 12. 2014):

Společnost Zaměstnanci
1. Kaufland Česká republika 26 000
2. Škoda Auto 24 600
3. Agrofert 22 909
4. Ahold Czech Republic  17 000
5. Tesco Stores ČR 14 000
6. Continental Automotive Czech Republic 13 500
7. PPF 12 000
8. OKD 11 099
9. Česká spořitelna 10 504
10. Siemens 9 801

Dodejme, že Ahold Czech Republic už do čísel za rok 2014 zahrnuje nejen zaměstnance původní sítě Albert, ale také převzaté pracovníky řetězce Spar/Interspar. Tesco pak v tabulce opticky ztrácí i kvůli tomu, že na rozdíl od Kauflandu a Aholdu nepočítá do počtu zaměstnanců i brigádníky (zhruba tři tisíce).

K dalším významným soukromým zaměstnavatelům v Česku pak patří například Třinecké železárny (6 909 pracovníků na konci roku), Lidl (6 900), Globus (6 100), Billa (5 947), Foxconn (5 000), O2 (4 352), RWE Supply & Trading (3 892), Unipetrol (3 671), TPCA (3 600 včetně agenturních pracovníků), maloobchodní síť Hruška (3 400) a Hyundai Motor Manufacturing Czech (zhruba 3200 včetně agenturních).

Z institucí, které nejsou soukromé, ale zároveň ani státní nebo přímo podřízené ministerstvům, patří mezi nejdůležitější zaměstnavatele Univerzita Karlova s 11 337 lidmi, Dopravní podnik hlavního města Prahy (10 829), Akademie věd (8 505) a Krajská zdravotní (6 545), která spadá pod Ústecký kraj.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy