Největší hrozby pro váš počítač: Čechy loni trápily hlavně stahovače vyděračských programů

ČTK ČTK
9. 1. 2018 16:58
Zhruba třetinu všech útoků měl na svědomí program Danger.ScriptAttachment a další třetinu ProxyChanger
Klávesnice. Ilustrační foto
Klávesnice. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Internetové uživatele v Česku loni nejvíc trápil škodlivý software umožňující stahování vyděračských programů nebo přesměrování na weby útočníků.

Zhruba třetinu všech útoků měl na svědomí program Danger.ScriptAttachment a další třetinu ProxyChanger. Uvedla to dnes antivirová firma Eset.

"Žebříček deseti nejčetnějších hrozeb zcela ovládly kódy, které se dají označit za tzv. obálky, tedy šiřitele dalšího nebezpečného softwaru. Šlo především o skriptové škodlivé kódy, dále droppery a downloadery, které samy o sobě nejsou tak nebezpečné, ale umožňují jiným, mnohem nebezpečnějším kódům proniknout do napadeného zařízení a aktivovat se," uvedl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

JS/Danger.ScriptAttachment je označení pro potenciálně škodlivý kód v příloze e-mailu, zpravidla nebezpečný stahovací program, který otevírá zadní vrátka do operačního systému.

Útočníci pak díky němu mohou propašovat do napadeného počítače další škodlivé kódy, nejčastěji vyděračské viry. Ty zašifrují obsah napadeného zařízení a požadují od uživatele zaplacení výkupného.

Program Danger.ScriptAttachment byl použitý i pro šíření nechvalně proslulého kódu WannaCry. "Přestože se této jednorázové kampani dostalo velké mediální pozornosti, České republiky se prakticky nedotkla. Její celkový podíl v přehledu nejčastějších hrozeb v loňském roce je tak mizivý, že jej v přehledu nenalezneme," dodal Dvořák.

Nejčastější internetové hrozby v ČR za rok 2017:

1. JS/Danger.ScriptAttachment 31,71 %
2. JS/ProxyChanger 31,61 %
3. Win32/Obfuscated.NJT 14,30 %
4. VBS/TrojanDownloader.Agent 7,92 %
5. JS/Chromex.Submelius 5,47 %
6. JS/TrojanDownloader.Pegel 4,30 %
7. JS/Kryptik 2,52 %
8. Java/Kryptik 1,53 %
9. Win32/Ramnit.A a Win32/Neshta.A 1,12 %
10. PDF/TrojanDropper.Agent 0,63 %

zdroj: Eset

Eset zachytil v České republice pouze několik stovek detekcí WannaCry, což z celoročního hlediska představuje setiny promile podílu na všech zachycených internetových hrozbách.

Druhým nejčastějším škodlivým kódem byl trojan JS/ProxyChanger. "Jde o trojského koně, který brání přístupu na určité webové stránky a přesměrovává provoz na konkrétní internetové adresy. A může například oběť přesměrovat na web útočníka," dodal Dvořák.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy