Největší hrozby pro váš počítač: Čechy loni trápily hlavně stahovače vyděračských programů

ČTK ČTK
9. 1. 2018 16:58
Zhruba třetinu všech útoků měl na svědomí program Danger.ScriptAttachment a další třetinu ProxyChanger
Klávesnice. Ilustrační foto
Klávesnice. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Internetové uživatele v Česku loni nejvíc trápil škodlivý software umožňující stahování vyděračských programů nebo přesměrování na weby útočníků.

Zhruba třetinu všech útoků měl na svědomí program Danger.ScriptAttachment a další třetinu ProxyChanger. Uvedla to dnes antivirová firma Eset.

"Žebříček deseti nejčetnějších hrozeb zcela ovládly kódy, které se dají označit za tzv. obálky, tedy šiřitele dalšího nebezpečného softwaru. Šlo především o skriptové škodlivé kódy, dále droppery a downloadery, které samy o sobě nejsou tak nebezpečné, ale umožňují jiným, mnohem nebezpečnějším kódům proniknout do napadeného zařízení a aktivovat se," uvedl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

JS/Danger.ScriptAttachment je označení pro potenciálně škodlivý kód v příloze e-mailu, zpravidla nebezpečný stahovací program, který otevírá zadní vrátka do operačního systému.

Útočníci pak díky němu mohou propašovat do napadeného počítače další škodlivé kódy, nejčastěji vyděračské viry. Ty zašifrují obsah napadeného zařízení a požadují od uživatele zaplacení výkupného.

Program Danger.ScriptAttachment byl použitý i pro šíření nechvalně proslulého kódu WannaCry. "Přestože se této jednorázové kampani dostalo velké mediální pozornosti, České republiky se prakticky nedotkla. Její celkový podíl v přehledu nejčastějších hrozeb v loňském roce je tak mizivý, že jej v přehledu nenalezneme," dodal Dvořák.

Nejčastější internetové hrozby v ČR za rok 2017:

1. JS/Danger.ScriptAttachment 31,71 %
2. JS/ProxyChanger 31,61 %
3. Win32/Obfuscated.NJT 14,30 %
4. VBS/TrojanDownloader.Agent 7,92 %
5. JS/Chromex.Submelius 5,47 %
6. JS/TrojanDownloader.Pegel 4,30 %
7. JS/Kryptik 2,52 %
8. Java/Kryptik 1,53 %
9. Win32/Ramnit.A a Win32/Neshta.A 1,12 %
10. PDF/TrojanDropper.Agent 0,63 %

zdroj: Eset

Eset zachytil v České republice pouze několik stovek detekcí WannaCry, což z celoročního hlediska představuje setiny promile podílu na všech zachycených internetových hrozbách.

Druhým nejčastějším škodlivým kódem byl trojan JS/ProxyChanger. "Jde o trojského koně, který brání přístupu na určité webové stránky a přesměrovává provoz na konkrétní internetové adresy. A může například oběť přesměrovat na web útočníka," dodal Dvořák.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy