Příspěvek na čistou energii: Nově podle jističe, ne spotřeby

ČTK ČTK
3. 7. 2014 15:50
Podle Evropské komise jsou platby vypočítané ze spotřeby elektřiny diskriminační. Tuzemští odborníci s tím nesouhlasí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje novelu, podle níž by lidé nově platili poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie podle hlavního jističe. Dosud se příspěvek vypočítával ze spotřeby elektřiny.

Celková roční platba většiny zákazníků při srovnatelném odběru by se podle resortu změnit neměla. Energetický expert společnosti ENA Jiří Gavor ale soudí, že úprava domácnosti znevýhodní.  

"Je nutné upozornit, že tato nová metodika nutně zvýhodní velké průmyslové odběratele s rovnoměrným odběrem a naopak zatíží odběratele s nerovnoměrnou spotřebou. Tedy s nižším ročním využitím příkonu. To jsou typicky domácnosti," řekl Gavor.

Pokud podle něj nechce stát zatížit lidi růstem platby při jinak stejné spotřebě elektřiny, bude muset zvýšit příspěvek ze státního rozpočtu.

Stejný příspěvek za byt i garáž?

To, že bude mít novela vliv na domácnosti, předpokládá také Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE), kterou tvoří deset nezávislých distributorů energie. "Návrh hovoří o platbě z jističe, ale neříká nic o skutečné výši odběru energie," upozornil předseda ANDE Václav Derfl.

Podle ANDE při zavedení nového mechanismu platby nastanou paradoxní situace, kdy lidé zaplatí na obnovitelné zdroje stejně například za samostatnou, téměř nevyužívanou garáž i za celou domácnost, která bude ale mít jistič se stejnou kapacitou.

Snižte si kapacitu jističe, radí ministerstvo

Důvodem návrhu novely je stanovisko Evropské komise, která označila platby na základě spotřeby za potenciálně diskriminační. Podle Komise jde o umělé zatížení dovážené elektřiny další platbou a to není v souladu s obecnými principy volného obchodu se zbožím a službami v rámci EU.

Lidé by podle MPO měli zvážit, jestli je jejich připojovací kapacita, tedy velikost jističe, opravdu nezbytná a zda by nemohla být snížena. Podle hlavního jističe už platí příspěvek například Rakušané nebo Slovinci.

Maximální výše poplatku na podporu obnovitelných zdrojů, který je vybírán od zákazníků jako součást regulované složky cen elektřiny, letos v Česku činí 495 korun za megawatthodinu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy