Návrh rozpočtu: Většina ministerstev dostane méně

ČTK ČTK
5. 5. 2014 12:45
Schodek státního rozpočtu má dosáhnout 100 miliard korun. Resorty musí šetřit mimo jiné za právní, konzultační a poradenské služby.
Předsedové koaličních stran (ilustrační foto)
Předsedové koaličních stran (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá ve srovnání s letošním rokem s poklesem výdajů většiny ministerstev. Největší pokles je u ministerstva zemědělství, a to o téměř 6,8 miliardy korun. Naopak o více než 18 miliard korun by měly výdaje stoupnout ministerstvu práce a sociálních věcí. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu, který má ČTK k dispozici. Údaje jsou bez započtení peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů.

Celkově ministerstvo financí navrhuje pro příští rok výdaje bez unijních peněz ve výši 1,126 bilionu korun. Letos rozpočet počítá s částkou o 15 miliard nižší, tedy 1,111 bilionu korun. Ministerstvo financí například navrhuje o polovinu, tedy o více než 300 milionů korun, snížit výdaje úřadů na externí poradenské, konzultační a právní služby.

Státní rozpočet i jeho parametry mohou ovšem doznat ještě výrazných změn, upozorňují zástupci koaličních stran. "Co se jednotlivých kapitol týče, ty přijdou na řadu později. Teď je potřeba, aby se vláda dohodla na základních parametrech," řekl i mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Návrh rozpočtu zatím počítá se schodkem 100 miliard korun. Vláda musí schválit návrh rozpočtu do konce září. Dnes má na programu vláda výdajové rámce na následující roky.

Téměř polovina výdajů pro MPSV

Tradičně téměř polovina výdajů rozpočtu jde na vrub ministerstva práce a sociálních věcí, které by mělo získat na výdaje přes 537 miliard korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je pro to, aby v rozpočtu na příští rok dostalo přidáno školství a vnitro, jak navrhují jeho straničtí kolegové a ministři Marcel Chládek a Milan Chovanec. Stejně jako letos by podle ministerského předsedy měla dostat také obrana, Českou republiku už kvůli snižujícím se výdajům v minulých dnech kritizovali zástupci USA i NATO.

Proti původnímu návrhu ministerstva financí by přitom neměly tak výrazně klesnout výdaje ministerstva dopravy. Původně ministerstvo navrhovalo výdaje dopravě snížit o více než osm miliard. Podle návrhu, který má ČTK k dispozici, by měla doprava mít o 2,5 miliardy korun méně. O 3,2 miliardy korun by měly klesnout výdaje ministerstva vnitra a o 1,5 miliardy výdaje ministerstva průmyslu a obchodu. Výdaje ministerstva obrany by měly ve srovnání s letoškem klesnout zhruba o půl miliardy korun na 41,3 miliardy korun.

Méně za poradenské služby

Ministerstvo financí také navrhuje, aby každý resort ušetřil polovinu výdajů na právní, konzultační a poradenské služby. Celkově by tak měl stát uspořit přes 300 milionů korun.

Výdaje na poradenské služby činily ještě v roce 2011 téměř 967 milionů korun, v dalších letech se pohybovaly mezi 640 až 680 miliony korun a na příští rok byly původně naplánované na 608 milionů korun. Návrh ministerstva financí počítá s tím, že by se snížily na 304 milionů korun.

Nejvíce šetřit má na těchto položkách rovněž ministerstvo zemědělství (více než 99 milionů korun), dále ministerstvo dopravy (o téměř 27 milionů korun) a ministerstvo pro místní rozvoj.

 

Právě se děje

Další zprávy