Na investiční pobídky nově dosáhnou i datová a call centra

ČTK ČTK
3. 9. 2014 17:25
Nový systém má udržet Česko atraktivní pro zahraniční investory i po červencovém snížení maximální výše veřejné podpory. Zavádí například speciální ekonomické zóny.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda schválila návrh novely zákona o investičních pobídkách. Nový systém má udržet Česko atraktivní pro zahraniční investory i po červencovém snížení maximální výše veřejné podpory.

Zavádí například speciální ekonomické zóny, na investiční pobídky by také měly nově dosáhnout datová centra a call centra. Víc regionů také bude moci žádat o příspěvek na pracovní místo. Novela by měla vstoupit v účinnost od ledna příštího roku.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) upozornil, že ze zákona byl nucen vypustit pobídku investice u již přítomných firem, se kterou nesouhlasilo ministerstvo financí.

Maximální podpora musela klesnout

Na základě rozhodnutí Evropské komise je od července maximální míra veřejné podpory ve všech tuzemských regionech, kromě Prahy, snížena ze 40 na 25 procent. ČR tím je znevýhodněna vůči některým okolním státům, které mohou nabízet intenzity podpory vyšší, například vůči Slovensku, Maďarsku, Bulharsku a Polsku. Novela zákona o investičních pobídkách by měla proto přispět k rychlejší návratnosti investičních projektů a zjednodušit celý systém pobídek tak, aby byl pro investory i nadále atraktivní.

Novela zavádí mimo jiné speciální ekonomické zóny, ve kterých by byla dostupná vyšší hmotná podpora na jedno nově vytvořené pracovní místo, a to až 300 000 korun. Na pozemky a stavby v těchto zónách bude také možné uplatnit osvobození od daně z nemovitostí až po dobu pěti let. Speciálních ekonomických zón by mělo být zhruba pět, jejich seznam musí schválit vláda.

Investiční pobídky by také měly být nově poskytovány v případě datových center a u call center, které vytvoří více než 500 pracovních míst. O investiční pobídky by také mělo mít možnost žádat více subjektů - nový zákon totiž zmírňuje u technologických center a center strategických služeb požadavky pro kvalifikaci do systému investičních pobídek.

Stačí méně pracovních míst

Novela také rozšiřuje počet regionů, ve kterých budou moci investoři žádat o příspěvek až 200 000 korun na jedno nové pracovní místo. U projektů technologických center a center strategických služeb se sníží požadavek na minimální počet vytvořených nových pracovních míst. V případě technologických center ze 40 na 20, u opravárenských center ze 100 na 70. Investice s náklady nad 100 milionů eur budou nově podléhat zvláštnímu povolovacímu režimu ze strany Evropské komise.

Investiční podpora by měla být omezena na nové výrobní závody. "Podpora poskytovaná na základě zákona o investičních pobídkách by se tak zaměřila hlavně na projekty technologických center a center strategických služeb, které generují dlouhodobou perspektivu konkurenceschopnosti české ekonomiky, a v oblasti výroby by byla omezena pouze na projekty nových výrobních závodů," uvádí důvodová zpráva k zákonu.

Dobrý krok

Podle poradenské společnosti Deloitte je novela dobrým krokem ke zvýšení atraktivity ČR pro investory. "Změna výše podpory rozhodnutím Evropské komise ze 40 na 25 procent tak může být kompenzována investorům v ČR zejména ve vyšší podpoře na nová pracovní místa a umožněním uplatit daňovou úlevu i proti odvodům za zaměstnance. To spolu se snížením požadovaného minimálního počtu nově vytvořených míst pro investice tak může přilákat zejména nové projekty zaměřené na vývojová centra, IT centra a centra sdílených služeb," uvedl ředitel v daňovém oddělení Deloitte Luděk Hanáček.

V rámci systému investičních pobídek byla loni slíbena podpora 14,9 miliardy korun pro investice v souhrnné výši 40 miliard, které mají přinést vytvoření zhruba 10 000 nových pracovních míst.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 16 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy