Počet nových smluv o stavebním spoření mírně stoupl, uvedlo ministerstvo financí

ČTK ČTK
8. 12. 2020 14:15
Stavební spořitelny za tři čtvrtletí uzavřely 320 769 nových smluv o stavebním spoření, což byl mírný meziroční nárůst o 0,1 procenta. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo ministerstvo financí na internetu. Průměrná cílová částka u nových smluv meziročně stoupla o 13 000 korun na 462 000 korun. Cílová částka vyjadřuje, kolik si zákazník hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.
Foto: Thinkstock

Celkový počet smluv o stavebním spoření ke konci září činil 3,2 milionu, což je zhruba o 21 000 smluv méně než ke konci roku 2019.

Celkový počet úvěrů podle statistik ministerstva financí ke konci září ve srovnání s koncem roku 2019 klesl o zhruba 23 000 úvěrů na 532 234. Celkový objem úvěrů naopak stoupl o 11,4 miliardy na 289,5 miliardy korun. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky stoupl na 81,9 procenta.

Zároveň MF informovalo, že dosud poslalo roční zálohu na státní podpory za loňský rok za 4,1 miliardy korun. Loni MF vyplatilo na státní podpoře 3,98 miliardy korun.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Na českém trhu působí pět stavebních spořitelen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy