Maloobchodní tržby v dubnu stouply o 7,4 procenta. Polepšil si prodej oblečení a bot

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2021 10:08
Tržby v maloobchodě letos v dubnu meziročně stouply po očištění o sezonní vlivy o 7,4 procenta. Předtím tržby v březnu rostly podle revidovaných údajů o 7,5 procenta. Oznámil to v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Nejvíce si oproti loňskému dubnu polepšily obchody s oděvy a obuví, kterým tržby stouply o 80 procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Loni na jaře bylo fungování obchodů kvůli protiepidemickým opatřením značně omezeno. Letos v dubnu mohly otevřít obchody s dětským oblečením a obuví a podle ČSÚ pomohlo obchodům také rozšiřování on-line prodeje. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel stouply meziročně o 67,1 procenta.

"Prodej nepotravinářského zboží vzrostl o 14 procent, prodej pohonných hmot o 13,1 procenta. Růst zaznamenaly všechny hlavní sortimenty nepotravinářského zboží. Nejvíce vzrostl prodej oděvů a obuvi, který loni v dubnu výrazně klesl," sdělila ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. "Také prodej motorových vozidel už druhý měsíc vykazuje vysoké meziroční růsty. Naopak prodej potravin se mírně snížil," doplnila.

"K meziročnímu růstu tržeb nepotravinářského zboží přispěla nízká srovnávací základna loňského dubna a zároveň postupně zaváděný prodej přes internet řadou kamenných prodejen," uvedli statistici ve zprávě ČSÚ. Loni v březnu se v Česku objevily první případy nemoci covid-19 a vláda následně zavedla přísná omezení, včetně uzavření obchodů. V dubnu 2020 se tak meziročně tržby v maloobchodě propadly téměř o desetinu podle neočištěných údajů ČSÚ. Letos v dubnu tržby bez očištění naopak stouply meziročně o 7,5 procenta.

Kromě obchodů s oblečením a obuví výrazně v dubnu stouply oproti loňsku tržby prodejnám s počítačovým a komunikačním zařízením, a to o 30,6 procenta. Tržby obchodů s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci se zvýšily o 20,7 procenta, obchodů s kosmetickým a toaletním zbožím o 18,8 procenta a obchodů s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 11,2 procenta. Tržby prodejen s výrobky pro domácnost se zvýšily o 1,4 procenta. Internetové obchody zaznamenaly celkově meziroční růst tržeb o 14,2 procenta.

Specializované prodejny s potravinami dosáhly růstu tržeb o 7,8 procenta. Naopak nespecializovaným prodejnám s převahou potravin se v dubnu meziročně tržby snížily o 1,7 procenta.

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly v dubnu meziročně zhruba o dvě třetiny. Neočištěné tržby za prodej vozidel včetně náhradních dílů stouply o 73,9 procenta a tržby za opravy vozidel o 46,1 procenta.

Meziměsíčně se maloobchodní tržby při očištění o sezonní vlivy zvýšily o 0,7 procenta. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 2,8 procenta a za pohonné hmoty o 1,7 procenta. Naopak tržby za potraviny klesly o 2,4 procenta. Očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel stouply meziměsíčně o dvě procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy