Kunovický Evektor dokončil vývoj letadla na elektrický pohon

ČTK ČTK
3. 6. 2015 19:03
Jediný problém, který brání komerčnímu nabízení letounu, je chybějící legislativa. Úřady nepočítaly s jiným než splavacím pohonem.
letadlo, ilustrační foto
letadlo, ilustrační foto | Foto: Reuters

Kunovice - Kunovická firma Evektor dokončila vývoj letadla na elektrický pohon. Uvedl to ve středu server E15 na základě informací vedoucího projektu elektroletadla EPOS Martina Drštičky.

Firma je prý sice připravena nabídnout letouny zákazníkům, ale zatím podle Evektoru ve světě chybí předpisy pro běžný provoz elektroletadel.

Drštička serveru řekl, že do stavu pro komerční nabídku letounu "ještě něco chybí", ale potřebné detaily lze podle něj velmi rychle dokončit.

"Letadlo jsme dvakrát vystavovali na veletrhu Aero Friedrichshafen, vyvolalo velký ohlas. Máme zájemce mezi soukromými letci i školami," doplnil.

Chybí legislativa

Problémem však podle něj je, že úřady v Evropě i Spojených státech zatím nepočítaly v legislativě s jiným pohonem letadel než spalovacím.

"V této chvíli v Evropě ani v USA nejsou předpisy, které by definovaly požadavky na elektrický pohon," uvedl Drštička. Úpravy předpisů se sice připravují, ale zatím podle serveru není jasné, kdy by mohly provoz elektroletadel umožnit.

Společnost Evektor byla založena v roce 1991 a v oblasti vývoje a konstrukce letadel působí od roku 1992. Vyvinula například malé sportovní letouny EuroStar a SportStar, kterých prodala přes 1300 do více než 50 zemí. Kromě leteckého pracuje například i pro automobilový průmysl.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy