Krizový plán na energie nestačí. Je třeba rychlá reforma trhu, tvrdí Evropská rada

ČTK ČTK
16. 9. 2022 14:31
Krizová opatření navržená Evropskou komisí (EK) ke zmírnění dopadů rekordně vysokých cen energií nejsou k vyřešení těžké situace obyvatel a firem v členských státech dostatečná. Novinářům to v pátek řekl předseda Evropské rady Charles Michel, podle něhož je mimo jiné potřeba co nejrychleji změnit způsob, jakým se určují ceny elektřiny. Více opatření požadují i zástupci průmyslových odvětví.
Elektrárna, ilustrační foto
Elektrárna, ilustrační foto | Foto: Reuters

Komise ve středu představila soubor návrhů, který počítá mimo jiné s využitím nadměrných zisků elektráren využívajících levnější zdroje než plyn a producentů fosilních paliv. Podle Bruselu by členské státy měly díky tomu získat přes 140 miliard eur (3,43 bilionu Kč). Unijní exekutiva navrhla také povinné pětiprocentní úspory elektřiny v nejvytíženějších hodinách.

"Je to dobrý návrh, ale budeme potřebovat víc… Já si myslím, že je důležité zrychlit, pokud jde o trh s elektřinou," prohlásil v pátek Michel, který předsedá vrcholným schůzkám lídrů členských zemí. Narážel tím na avizovanou reformu určování cen elektřiny, na které má v současnosti zásadní vliv plyn jako nejdražší zdroj. Komise plánuje možnosti úpravy systému analyzovat v příštích měsících.

Podle Michela je vedle urychlení reformy nutné také zajistit další zdroje v mimoevropských zemích, aby se EU nadobro zbavila energetické závislosti na nejistých dodávkách z Ruska. Šéf Evropské rady jednal v minulých dnech o možnostech nových plynových kontraktů v Alžírsku, Kataru, Saúdské Arábii či ve Spojených arabských emirátech.

Michel sice žádné konkrétní smlouvy nevyjednal, potenciál je však podle něj v možnosti dodávek plynu z Alžírska do Španělska či Itálie nebo v krátkodobém přesměrování do Evropy části zkapalněného katarského plynu určeného původně pro asijský trh.

Zástupci velkých průmyslových podniků dnes rovněž vyzvali státy EU, aby se shodly nad rámec navržených kroků i na dalších podpůrných opatřeních. Sdružení producentů hliníku European Aluminium uvedlo, že plán komise nezabrání dalšímu omezování výroby a ztrátám pracovních míst v tomto energeticky náročném odvětví.

Stejně jako podle organizace zastřešující výrobce hnojiv Fertilizers Europe (FE) by i podle producentů hliníku mohla výrazněji pomoci regulace cen plynu. Jeho dostatečné dodávky za přijatelné ceny jsou nutné k obnovení výroby, uvedla FE.

O osudu plánu navrženého komisí i dalších možných opatřeních budou 30. září jednat unijní ministři energetiky na mimořádné schůzce svolané českým předsednictvím.

 

Právě se děje

Další zprávy