Jste ekologicky šetrná firma? A čím jezdí váš ředitel?

Michal Růžička
4. 12. 2012 16:24
Rozhovor s Luďkem Niedermayerem, bývalým viceguvernérem ČNB, dnes manažerem Deloitte
Luděk Niedermayer, bývalý viceguvernér ČNB, dnes manažer společnosti Deloitte.
Luděk Niedermayer, bývalý viceguvernér ČNB, dnes manažer společnosti Deloitte. | Foto: archiv

"Osobně mám již dlouhou dobu za to, že nejen CSR, ale obecně zodpovědnější podnikání je hrozně důležitá věc," říká někdejší viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer, dnes manažer společnosti Deloitte a také porotce letošního ročníku soutěže TOP odpovědná firma v reakci na otázku, zda nevstupoval do poroty se skepsí vůči oblasti CSR.

"Skepsi jsem měl spíše vzhledem ke své schopnosti podílet se na výběru firmy, která by si ocenění zasloužila. Myslím, že pro podniky totiž bude třeba i takováto forma ocenění podstatná, a já bych proto nerad přispěl k rozhodnutí tak, aby nebylo fér. Kvalita procesu, který vede k hodnocení firem, mne však spíše potěšila a jsem rád, že jsem se na hodnocení podílel…"

A některým firmám jejich projekty stále nevěříte, že ne…

Ano i ne. To, co vnímám, je jistá ošidnost pohledu na to, co o sobě firmy jsou s to napsat, a jaká může být realita. Byl bych velmi nerad, kdyby cesta k ocenění firmy v oblasti CSR vedla přes angažování člověka, „který to umí dobře sepsat". Proto, jakkoliv se to může zdát ne úplně fér, díky jisté omezenosti takovéhoto pohledu mám za to, že je třeba i jistý neformální pohled na to, jak podniky konkrétně i v detailech fungují, jak velkou skutečnou roli u nich hraje například oblast environmentální, což je jedna ze tří klíčových oblastí CSR, nebo jaké panuje ve firmě klima mezi zaměstnanci.

A takovýto, někdy i anekdotický pohled, by měl být konfrontován s daty i proklamacemi, které v oblasti CSR či širším pohledu na zodpovědnost firem za podíl na rozvoji společnosti, firmy poskytují. Kdybych to chtěl ilustrovat, tak třeba u firmy, která akcentuje svou environmentální zodpovědnost, by nebylo od věci vědět, jak se ta promítá do výběru automobilu pana generálního ředitele.

Vy máte zkušenost především s bankovním sektorem. Tam v posledních letech angažmá ve prospěch společnosti a komunit spíše stagnuje. Čím to podle vás je?

Hodnocení stavu není snadné. Ale myslím, že minimálně v části finančního sektoru roste potřeba jak zlepšit komunikaci se společností, tak se zapojit do společensky prospěšných aktivit. A to jak na úrovni zaměstnanců, ale i vedení firem.
Také vidíme příklady, kdy finanční instituce třeba mění systémy odměňování, aby snížily riziko, že jejich zaměstnanci ve snaze splnit stanovené cíle budou postupovat s nežádoucím akcentem na prodej produktů bez ohledu na to, co tento může způsobit.

Ale souhlasím, že mezi finančníky, ale nejen jimi, vždy silné povědomí o tom, jak důležitý je vývoj společnosti za branami jejich instituce, nemusí být na vysoké úrovni. Na druhé straně často v médiích zmiňovaná arogance finančníků je spíše doménou jiných zemí, než je Česká republika.

Obecně, zjednodušeně řečeno, existují dva pohledy na CSR: jeden říká, že jde o zbytečné utrácení firemních peněz, o zvyšování nákladů; druhý tvrdí, že CSR je zde nikoli proto, aby firmy měly za co utrácet svůj zisk, nýbrž proto, aby ho dlouhodobě udržely. K čemu se kloníte vy?

Jistěže příklady prvního přístupu, který navíc tvrdí, že jde o jistou módní vlnu, existují. Často vycházejí z toho, že tvůrci takovýchto politik CSR ho svým přístupem přímo vyvolávají. Já dominantně věřím druhé variantě. A z vlastní zkušenosti vím, že třeba atmosféra ve firmách, které ostentativně dávají najevo, že vše je „o penězích", je úplně jiná, než v podnicích s širším pohledem na svět, který oblast CSR nutně zahrnuje.

A s tím, jak se mění preference minimálně části společnosti, kterou otázky udržitelnosti vývoje, zodpovědnosti podnikání i správy věcí zajímají, toto hraje stále větší roli.  Pocit člověka - zaměstnance, že je součástí něčeho, co je buďto dobré, nebo alespoň se snaží co nejvíce kompenzovat negativní stránky podnikání - je jistě lepší než v opačných případech. A má to vliv i na to, jak pracuje. A protože úspěch firmy stojí vždy na jejích lidech, mám za to, že rostoucí respekt k oblastem typu CSR je nutnou součástí dlouhodobého úspěchu podnikání.

V Británii existuje „Klub jednoprocentních", tedy firem, které dávají nejméně 1 % ze zisku před zdaněním na veřejně prospěšné účely. V tomto klubu je celá řada firem. V Česku zatím podobné mety dosahuje jen málo společností. Je to obecnou kulturou, tlakem majitelů na šetření, světonázorem, malou „poptávkou" od veřejnosti?

Myslím, že u některých českých podniků je důraz na maximalizaci krátkodobého zisku příliš velký a není to ku prospěchu podnikání. I když na druhou stranu, firma, která by se v této oblasti velmi angažovala, ale zároveň směřovala k bankrotu,  myšlence posílení role zodpovědnosti firem neprospěje… Jde tedy jistě o hledání rovnováhy.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Myslím si, že naši občané a firmy neprojevují zrovna malou ochotu podporovat dobré, společensky prospěšné projekty, charitu a podobně a jistý marasmus, ve kterém se veřejný sektor nachází, spolu s růstem bohatství, ke kterému v minulosti došlo, tento trend může podporovat.

Jisté je, že některé firmy mohou udělat více. Třeba i české managementy zahraničních firem by mohly více dát vědět svým vlastníkům, že větší zapojení do této oblasti je cesta k udržení pozice podniku, stejně tak jako „u nich doma". Ale nevidím stav ani perspektivy nijak černě.

Hodně se teď mluví a píše o tom, že v čase krize důvěry v politiku by měl byznys převzít roli jakéhosi lídra v oblasti odpovědnosti. Věříte tomu? A je to vůbec uskutečnitelné?

Velká část našeho soukromého sektoru funguje dobře a může sektoru veřejnému pomoci ke zlepšení. A hlavně většina firem prošla ohromnou cestou k modernizaci, udržení konkurenční pozice a také posílení aspektů zodpovědnosti. Veřejný sektor by se od zástupců takovýchto podniků mohl hodně naučit. I když na druhé straně je třeba zmínit i to, že dnes patrná a právem kritizovaná korupce části veřejného sektoru, která notně komplikuje vývoj společnosti, byla často vyvolána aktivitou části soukromých firem či jejich zástupci…

Ještě více ale vidím, že politický systém, tím nemyslím zdaleka jen vládní koalici, se snaží semknout, neb to je cesta k udržení jeho role (tedy jeho konkrétních představitelů) ve společnosti. Upřímně řečeno, ne zrovna dobrá perspektiva uplatnitelnosti některých politiků v standardním soukromém podnikání naznačuje racionalitu tohoto postoje. Nepochybně bychom v politice potřebovali ne nutně aktivní byznysmeny, ale lidi s větší životní i profesní zkušeností, těch se nám zjevně nedostává.

Jak se díváte na snahy Evropské komise regulovat oblast CSR zákony?

Osobně věřím, že tlak veřejnosti, jasná podpora dobrých příkladů či výzvy k jejich následování a naopak poukázání na špatné praktiky jsou velmi dobrou cestou pro rozvoj ve většině oblastí.

Na druhou stranu se ukazuje, že role státu či Evropské unie v „regulaci" některých oblastí není k zahození. Zmínit stačí třeba oblasti mobilní telefonie, tvrdý tlak na ekologičnost aut a podobně. Tam se ukázalo, že argumenty industrie, že přímá regulace je zničující a nerealistická, nebyly pravdivé. A regulace zjevně přinesla společenský benefit, s velmi malými negativními důsledky.

Takže záleží na tom, „co a jak". Zatímco regulace třeba v oblasti charity je de facto protimluv, postupné promyšlené zpřísňování environmentálních standardů či vytváření jasných motivací, které tlačí některé sektory k společensky více odpovědnému způsobu podnikání, je naopak podle mne správnou cestou.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká sněmovna odvolala souhlas s vojenskými operacemi USA v Iráku

Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila návrh zrušit téměř dvacet let staré rozhodnutí Kongresu, které umožnilo nasazení vojenské síly v Iráku. Pokud návrh projde i Senátem, prezident USA by potřeboval k případnému spuštění bojové operace na iráckém území nový souhlas zákonodárců. Současný šéf Bílého domu Joe Biden zneplatnění autorizace z roku 2002 podporuje.

Sněmovna ovládaná od roku 2019 Bidenovou Demokratickou stranou tento postup podpořila už loni. Senát, kde měli až do letošního roku většinu republikáni, ovšem návrh odmítaný administrativou prezidenta Donalda Trumpa neprojednal, připomíná zpravodajský web Axios.

Dnes zrušení souhlasu s vojenskými operacemi v Iráku podpořilo kromě demokratické většiny také 49 republikánů. Loni tak učinilo pouze deset zástupců Republikánské strany. Výsledek dnešního hlasování byl 268 pro a 161 proti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rusko omezuje internetové připojení, tvrdí, že chce blokovat dětskou pornografii

Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes takzvanou virtuální privátní síť (VPN). Podle agentury TASS tak chce zabránit v přístupu k webům s dětskou pornografií a internetovým stránkám propagujícím sebevraždy a narkotika.

Zdroj: ČTK
Další zprávy