Evropský soud potvrdil rekordní pokutu pro Intel

ČTK ČTK
12. 6. 2014 15:03
Pokuta za omezování konkurence je dosud největší, jakou kdy Evropská komise uložila jedinému podniku.
Firma bude muset v zaplatit pokutu v přepočtu 29 miliard korun.
Firma bude muset v zaplatit pokutu v přepočtu 29 miliard korun. | Foto: Intel

Lucemburk - Evropský soud dnes potvrdil pokutu 1,06 miliardy eur (29 miliard korun), kterou od Evropské komise před pěti lety dostal americký čipový gigant Intel za údajné omezování konkurence.

Tato pokuta je dosud největší, jakou kdy Komise uložila jedinému podniku.

"Tribunál potvrzuje pokutu 1,06 miliardy eur uloženou Intelu za zneužití svého dominantního postavení na trhu" s čipy nesoucími označení x86 CPU, uvedli dnes podle agentury Reuters soudci lucemburského Tribunálu, který je coby součást Soudního dvora EU druhým nejvyšším soudem v Evropské unii.

Evropská komise ve svém rozhodnutí z roku 2009 uvedla, že Intel se pokusil nezákonně vytlačit rivala AMD, když výrobcům počítačů Dell, Hewlett-Packard, NEC a Lenovo poskytoval slevy na nákup počítačových čipů Intelu. Intel se v témže roce odvolal k lucemburskému soudu. Uvedl tehdy, že Komise některá fakta špatně interpretovala a jiná ignorovala.

Soud pak konstatoval, že Komise právně dostačujícím způsobem prokázala, že se Intel snažil skrýt "protisoutěžní povahu svých praktik" a prováděl "dlouhodobou celkovou strategii s cílem zabránit přístupu" AMD k prodejním kanálům, které jsou "ze strategického hlediska nejvýznamnější".

Pokuta mohla být mnohem vyšší

Komise, která v EU dohlíží na dodržování pravidel hospodářské soutěže, podle Tribunálu nebyla moc přísná. Pokuta totiž odpovídala 4,15 procenta obratu Intelu za rok 2008. Maximum však bylo deset procent.

Brusel po nejvyšším možném finančním postihu sahá zřídka. Pokuty se ale zvyšují, což mnoha firmám dělá starosti, poznamenala agentura Reuters.

Intel může podat k Soudnímu dvoru kasační opravný prostředek, který se však smí týkat jen právních otázek. Firma sdělila, že ji rozhodnutí Tribunálu zklamalo. Verdikt prozkoumá. Zda s případem půjde dál, ale neřekla.

Podle Martiny Maierové z právnické společnosti McDermott Will & Emery rozhodnutí soudu naznačuje, že pro společnosti obviněné z protitržního chování může být lepší dohodnout se na urovnání než dál bojovat. První cestou se v nedávné době rozhodly jít například Samsung nebo Google, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy