Test dětských autosedaček 2019: I drahé novinky jsou jedovaté a při nárazu se utrhnou

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 25. 10. 2019 21:56
Spotřebitelská organizace dTest s německým autoklubem ADAC otestovala kvalitu a bezpečnost autosedaček nově dostupných na českém trhu. I tentokrát se přitom potvrdilo, že se v prodeji stále objevují sedačky, které jsou napuštěny škodlivými chemikáliemi nebo zrovna nevynikají při nárazových zkouškách.
Foto: dTest

Hauck iPro Baby se základnou (do 18 měsíců věku)

  • cena: 7 120 Kč
  • celkové hodnocení: 15 %
  • ochrana dítěte: dostatečně (35 %)
  • obsluha: uspokojivě (56 %)
  • ergonomie: dobře (60 %)
  • nežádoucí látky: nedostatečně (15 %)

Kategorie sedaček pro děti od narození do jednoho roku věku - často přezdívaných vajíčka - přinesla na podzim na trh novinky, které prošly testy samostatně i v kombinaci s isofixovou základnou.

Špatně přitom dopadla sedačka Hauck iPro Baby, která pohořela v testech nežádoucích látek. "Její potah obsahuje naftalen v množství, které převyšuje povolený limit polycyklických aromatických uhlovodíků v hračkách pro děti," uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Naftalen negativně působí na lidské zdraví a největší riziko představuje pro kojící ženy a právě kojence.

"Kromě toho Hauck v kombinaci s isofixovou základnou iPro nepříjemně překvapil i při čelní nárazové zkoušce, kdy došlo k částečnému vytržení sedačky ze základny," doplňuje tisková zpráva.

 

Právě se děje

před 58 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy