Hutě Pilsen Steel už mají schválený reorganizační plán

ČTK ČTK
9. 4. 2014 14:16
Reorganizační plán schválila drtivá většina z 350 věřitelů, kteří zastupovali 86 procent přihlášených pohledávek.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Plzeň - Plzeňské hutě Pilsen Steel mají schválený reorganizační plán. Podnik, který loni v říjnu odvrátil konkurz a je od června 2012 v insolvenčním řízení, musel čekat na verdikt Vrchního soudu v Praze, k němuž se odvolali dva věřitelé. Plán reorganizace nabyl účinnosti 27. března.

Reorganizační plán schválila drtivá většina z 350 věřitelů, kteří zastupovali 86 procent přihlášených pohledávek, jejichž objem přesáhl pět miliard korun. "Jde o jednu z největších pravomocných reorganizací v republice. Je to významný úspěch managementu a restrukturalizačního týmu vedeného advokáty a ekonomickými experty," uvedl jednatel Pilsen Steel Igor Vazhenin.

Nabytí účinnosti reorganizačního plánu podle něj umožňuje podniku provést uspokojení pohledávek věřitelů, kteří se do insolvenčního řízení přihlásili, a ukončit tak celou insolvenci. Podnik se tak zároveň vrací do standardnějšího režimu fungování, kdy už není omezený insolvenčním správcem a výborem věřitelů, dodal jednatel.

Přibývají zakázky i zaměstnanci

Pilsen Steel přibývají zakázky i zaměstnanci. Podnik s téměř 900 zaměstnanci má nyní dohodnuté kontrakty takřka za miliardu korun a trvale nabírá. Podle personálního ředitele Pavla Ratislava míří většina výrobků na export. Jeden z největších plzeňských podniků pracuje už tři čtvrtě roku bez odstávek, vyplácí mzdy v termínech a platí za odebrané zboží a služby, což potvrdili i oslovení dodavatelé. Vracejí se bývalí odběratelé a firmě už se podařilo získat i nové zákazníky.

Výroba i obchodní vztahy Pilsen Steel jsou podle insolvenčního správce Michala Žižlavského standardní. Od konce loňského roku fungují finanční toky od VEB Capital ze skupiny ruské Vněšekonombanky, která má u Pilsen Steel většinu uznaných pohledávek a loni podpořila reorganizační plán.

Nejvíce se podle Ratislava daří prodeji výkovků, jako jsou zalomené hřídele obřích motorů pro lodě a energetiku, dále rotory například pro větrné elektrárny. Vytíženost všech provozů je na slušné úrovni, ocelárna pracuje v turnusech, tedy od pátečního večera do neděle, kdy je levnější elektřina. Nábory lidí budou pokračovat také letos, ale záleží na objemu zakázek, řekl. Nejvíce potřebuje firma kvalifikované slévače, soustružníky, svářeče a modeláře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy