Hlavně zůstaňme v Evropské unii. Firmy mají o prioritě pro příští vládu jasno

ČTK ČTK
24. 10. 2017 10:13
Hospodářská komora se v předstihu obrátila na příští vládu. Nově zvolení politici by podle podnikatelů neměli především vyvádět zemi z EU. Apelují na to především s ohledem na poměrně silný mandát, který získala Svoboda a přímá demokracie.
Žádná skutečně rozumná vláda nesmí o odchodu z EU ani uvažovat, říká šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Žádná skutečně rozumná vláda nesmí o odchodu z EU ani uvažovat, říká šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. | Foto: Hospodářská komora

Praha - Základním požadavkem českých firem na novou vládu je setrvání v Evropské unii. Mezi další patří snížení byrokratických a administrativních překážek pro podnikání, umožnění vstupu zahraničních pracovníků na trh práce či urychlení výstavby dopravní infrastruktury. V dnešním prohlášení to uvedla Hospodářská komora ČR.

Vzhledem k volebnímu úspěchu hnutí Svoboda a přímá demokracie a dalším názorovým proudům v různých stranách je podle komory základním požadavkem setrvání v EU.

"Jsme proexportně orientovanou ekonomikou s podílem EU na našem vývozu více než 80 procent. Vzájemná provázanost s EU však je mnohem hlubší, od významného podílu zahraničních investic až po například společnou obchodní politiku vůči třetím zemím," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý. Bez ohledu na někdy až zásadní výhrady podle něj žádná skutečně rozumná vláda nesmí o odchodu z EU ani uvažovat.

Vláda musí i nadále prosazovat otevřenost ČR - v zájmu české ekonomiky není uzavírat se vnějšímu světu pod tlakem migrační vlny a obav z terorismu, uvedl dále. "Žádní migranti tu nejsou, zato máme místy až zoufalý nedostatek pracovní síly, stárnoucí populaci a až příliš humanitně vzdělanou mladou generaci, po které není moc poptávka," upozornil Dlouhý.

Firmy také žádají vládu, aby zamezila dalšímu administrativnímu tlaku na růst mezd, stejně jako nárůstu úřednického aparátu. Dále chtějí, aby se platy ve veřejném sektoru nezvyšovaly plošně, ale pouze selektivně.

Komora po novém kabinetu dále požaduje urychlení výstavby dopravní infrastruktury, plošné zavedení rychlého internetu, reformu vzdělávacího systému a efektivnější využití peněz na podporu vědy a výzkumu.

"Připravenost výstavby nových dálničních úseků je v řadě případů dobrá, vláda však nesmí připustit další obstrukce ze strany úřednického aparátu. Podobně je to s vysokorychlostním internetem a digitalizací vůbec, kde jsme v minulých letech promeškali nejednu šanci," řekl Dlouhý.

Mezi hlavní rizika, kterými by se vláda měla zabývat, patří nepříznivá demografická situace a neudržitelnost nynějšího penzijního modelu. Druhým rizikem je podle podnikatelů stav a výhled české energetiky. "Při očekávaných uzavírkách některých energetických výrob, při dopadu již přijatých ekologických závazků a v důsledku německé politiky je očekávaná energetická bilance ČR po roce 2022 předmětem obav," uvedl Dlouhý.

Jako třetí riziko vidí přebujelý sociální model, kdy více než polovina výdajů dnešního státního rozpočtu jsou povinné sociální dávky.

Hospodářská komora zastupuje podnikatelskou veřejnost, jejím posláním je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která k rozvoji podnikání přispívají. Sdružuje zhruba 14 000 členů, právnických i fyzických osob, organizovaných v 60 regionálních a 81 oborových asociacích.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy