Hlavně zůstaňme v Evropské unii. Firmy mají o prioritě pro příští vládu jasno

ČTK ČTK
24. 10. 2017 10:13
Hospodářská komora se v předstihu obrátila na příští vládu. Nově zvolení politici by podle podnikatelů neměli především vyvádět zemi z EU. Apelují na to především s ohledem na poměrně silný mandát, který získala Svoboda a přímá demokracie.
Žádná skutečně rozumná vláda nesmí o odchodu z EU ani uvažovat, říká šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Žádná skutečně rozumná vláda nesmí o odchodu z EU ani uvažovat, říká šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. | Foto: Hospodářská komora

Praha - Základním požadavkem českých firem na novou vládu je setrvání v Evropské unii. Mezi další patří snížení byrokratických a administrativních překážek pro podnikání, umožnění vstupu zahraničních pracovníků na trh práce či urychlení výstavby dopravní infrastruktury. V dnešním prohlášení to uvedla Hospodářská komora ČR.

Vzhledem k volebnímu úspěchu hnutí Svoboda a přímá demokracie a dalším názorovým proudům v různých stranách je podle komory základním požadavkem setrvání v EU.

"Jsme proexportně orientovanou ekonomikou s podílem EU na našem vývozu více než 80 procent. Vzájemná provázanost s EU však je mnohem hlubší, od významného podílu zahraničních investic až po například společnou obchodní politiku vůči třetím zemím," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý. Bez ohledu na někdy až zásadní výhrady podle něj žádná skutečně rozumná vláda nesmí o odchodu z EU ani uvažovat.

Vláda musí i nadále prosazovat otevřenost ČR - v zájmu české ekonomiky není uzavírat se vnějšímu světu pod tlakem migrační vlny a obav z terorismu, uvedl dále. "Žádní migranti tu nejsou, zato máme místy až zoufalý nedostatek pracovní síly, stárnoucí populaci a až příliš humanitně vzdělanou mladou generaci, po které není moc poptávka," upozornil Dlouhý.

Firmy také žádají vládu, aby zamezila dalšímu administrativnímu tlaku na růst mezd, stejně jako nárůstu úřednického aparátu. Dále chtějí, aby se platy ve veřejném sektoru nezvyšovaly plošně, ale pouze selektivně.

Komora po novém kabinetu dále požaduje urychlení výstavby dopravní infrastruktury, plošné zavedení rychlého internetu, reformu vzdělávacího systému a efektivnější využití peněz na podporu vědy a výzkumu.

"Připravenost výstavby nových dálničních úseků je v řadě případů dobrá, vláda však nesmí připustit další obstrukce ze strany úřednického aparátu. Podobně je to s vysokorychlostním internetem a digitalizací vůbec, kde jsme v minulých letech promeškali nejednu šanci," řekl Dlouhý.

Mezi hlavní rizika, kterými by se vláda měla zabývat, patří nepříznivá demografická situace a neudržitelnost nynějšího penzijního modelu. Druhým rizikem je podle podnikatelů stav a výhled české energetiky. "Při očekávaných uzavírkách některých energetických výrob, při dopadu již přijatých ekologických závazků a v důsledku německé politiky je očekávaná energetická bilance ČR po roce 2022 předmětem obav," uvedl Dlouhý.

Jako třetí riziko vidí přebujelý sociální model, kdy více než polovina výdajů dnešního státního rozpočtu jsou povinné sociální dávky.

Hospodářská komora zastupuje podnikatelskou veřejnost, jejím posláním je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která k rozvoji podnikání přispívají. Sdružuje zhruba 14 000 členů, právnických i fyzických osob, organizovaných v 60 regionálních a 81 oborových asociacích.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy