Google převedl 513 miliard do daňového ráje na Bermudách. Snižujeme zátěž, vysvětlil

ČTK ČTK
4. 1. 2019 15:49
Americký internetový gigant Google v roce 2017 přes dceřinou společnost v Nizozemsku převedl 19,9 miliardy eur (513 miliard korun) na Bermudy. Firma upozornila, že mechanismus je zcela legální a každoročně si jím snižuje daňovou zátěž.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Vyplývá to  z dokumentů předložených nizozemské obchodní komoře. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters. Převedená částka je o zhruba čtyři miliardy eur vyšší než v předchozím roce.

Google využívá nizozemskou dceřinou společnost Google Netherlands Holdings BV k přesunu příjmů z licenčních poplatků pocházejících ze zemí mimo Spojené státy na irskou dceřinou firmu Google Ireland Holdings. Ta sídlí na Bermudách, kde podniky neplatí žádné daně.

Google si díky tomuto mechanismu snižuje svou daňovou zátěž již více než deset let. Irsko se nicméně v roce 2014 pod tlakem ze strany Evropské unie a Spojených států rozhodlo používání tohoto mechanismus postupně znemožnit, takže Google o své daňové zvýhodnění v roce 2020 přijde, napsala agentura Reuters.

"Platíme všechny patřičné daně a splňujeme všechny daňové zákony ve všech zemích, ve kterých působíme," uvedla společnost Google.

"Google, podobně jako jiné nadnárodní společnosti, platí velkou většinu daní ze zisku ve své domovské zemi, naše faktická globální daňová sazba během uplynulých deseti let činila 26 procent," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy