Google ví, zda chodíte na demonstrace, nebo na mši. Česká organizace podává stížnost

Sandro Elčić
Aktualizováno 27. 11. 2018 13:23
Podle studie norské organizace Forbrukerrådet zveřejněné v úterý sleduje Google polohu svých uživatelů v rozporu s evropským Obecným nařízením o ochraně osobních údajů. Činí tak skrze funkce "Historie polohy" a "Aktivita na webu a v aplikacích", jež jsou integrovány do všech Google účtů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Spotřebitelská organizace dTest v návaznosti oznámila, že podává na americkou digitální firmu stížnost k Úřadu na ochranu osobních údajů. A česká organizace není jediná.

"Spolu s námi bude stížnost v následujících dnech podávat dalších šest spotřebitelských organizací z různých částí Evropy. Všechny zapojené subjekty jsou členskými organizacemi Evropské spotřebitelské organizace BEUC," uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Podle něj je problém, že zhruba dvě miliardy chytrých telefonů s operačním systémem Android je možné plnohodnotně využívat s vlastním Google účtem, který o vás automaticky může sbírat různé informace.

"Údaje o poloze mohou o lidech odhalit mnohé, včetně náboženského (docházení na bohoslužby) a politického přesvědčení (navštěvování demonstrací), zdravotního stavu (pravidelné návštěvy nemocnice) a sexuální orientace (navštěvování určitých barů)," uvádí dTest v tiskové zprávě.

"Neustále pracujeme na zlepšování kontrolních nástrojů pro uživatele a tuto zprávu (norské organizace, pozn. red.) pečlivě pročteme, abychom zjistili, zda můžeme některá doporučení implementovat," uvedla v reakci na stížnost Alžběta Houzarová, manažerka komunikace Googlu pro Česko a Slovensko.

Google podle spotřebitelské organizace ovšem svým uživatelům reálně neposkytuje ani jinou možnost, než že poskytnou své údaje o poloze, které pak mohou být použity k mnoha účelům včetně cílené reklamy.

"Historie polohy je ve výchozím nastavení vypnuta a uživatel ji může kdykoli upravit, smazat nebo pozastavit," upozorňuje Houzarová. Pokud je tato funkce zapnutá, pomáhá podle ní vylepšovat služby jako je předpokládaný provoz na trase uživatelů. 

"Je-li pozastavená, explicitně uživatele informujeme o tom, že v závislosti na konkrétním nastavení jeho telefonu a aplikací můžeme stále shromažďovat a používat údaje o poloze k vylepšení funkce našich služeb - jako je například Vyhledávání nebo Mapy. Údaje o poloze si mohou uživatelé kontrolovat a nastavit i v sekci Aktivita na webu a aplikacích v rámci Google Můj účet nebo přímo na mobilu," dodává Houzarová.

"Jako spotřebitelská organizace namítáme, že tyto praktiky nejsou v souladu s GDPR, jelikož Google postrádá platný právní základ pro zpracování těchto osobních údajů. Výzkum především ukazuje, že souhlas poskytnutý za uvedených okolností není svobodný," říká Zelený.

K tomu dTest dále podotýká, že Google nemůže použít jako právní základ pro získávání a zpracovávání údajů o poloze takzvaný oprávněný zájem, který umožňuje zpracovávat některé osobní údaje pro marketingové účely bez souhlasu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy