Google chystá odškodnění za výpadek placených služeb. České firmy hlásí ztráty

Jan Prokeš Janis Aliapulios Jan Prokeš, Janis Aliapulios
23. 11. 2016 18:48
Zhruba dvouhodinový výpadek služeb Googlu způsobil řadě českých společností problémy. Nefunkční mapy zapříčinily zpoždění několika desítek objednávek e-shopů i propad tržeb taxislužbám. Klienti, kteří používají placené služby společnosti, se prý dočkají za výpadek kompenzace.
Foto: ČTK

Praha – Úterní dvouhodinový výpadek služeb Googlu v Česku a na Slovensku výrazně ovlivnil řadu tuzemských firem. Výluka, za kterou podle firmy stála souhra náhod, způsobila, že zhruba okolo půl osmé večer přestaly odpovídat služby Googlu včetně vyhledávání, e-mailového klienta Gmail, serveru YouTube nebo Google Maps.

Do problémů se dostal například online supermarket Rohlik.cz. V důsledku výpadku Googlu došlo ke zpoždění několika desítek objednávek. "Výpadek zásadně ovlivnil chod celého obchodu. Nejenže nefungovala navigace k zákazníkům, ale bohužel byl ochromený i provoz ve skladu, kde nefungovalo internetové připojení," říká mluvčí společnosti Michala Gregorová. Zákazníci e-shopu se svých potravin dočkali v pozdějších hodinách, případně jim byly doručeny během středy.

Mapy od Googlu citelně chyběly i taxislužbě Liftago, která zaznamenala propad jízd o 80 procent proti očekávaným hodnotám v daném čase. "Prakticky jsme byli pro zákazníky nedostupní a řidiči přišli o tržby převyšující sto tisíc korun," říká šéf firmy Juraj Atlas.

Jako krizovou označil úterní situaci Jan Řezáč z e-shopu Mall.cz. "Využíváme hned několik nástrojů od Googlu. Jedná se například o Google Analytics, pomocí něhož vyhodnocujeme návštěvnosti a úspěšnosti kampaní, jako je třeba momentálně probíhající Black Friday, a o tyto statistiky jsme během výpadku přišli," říká Řezáč. Kvůli výpadku Google Maps pak měli zákazníci ztížené vyhledávání výdejních míst internetového prodejce. Návštěvnost e-shopu klesla v době výpadku přibližně o 15 procent.

Řezáč zmiňuje i negativní dopad na reklamu. "Google a jeho služby jsou pro nás významným zdrojem návštěvnosti, ať už v rámci vyhledávání, nebo z pohledu placených reklam," dodává. Mall.cz má své reklamy mimo jiné i na serveru YouTube. Výpadek služeb Googlu postihl e-shop v Česku a na Slovensku, v ostatních zemích, kde Mall.cz působí, se ho problémy nedotkly.

Nic zásadního naopak na úterní situaci nevidí zástupci Heureka.cz nebo e-shopu Alza.cz. "Včerejší výpadek Googlu se našeho webu ani informačního systému nijak nedotkl," říká Jiří Schejbal, ředitel vývoje Alza.cz.

Reagovat musel i tuzemský operátor O2. "Uzavřeli jsme všechny přímé propoje do Googlu a komunikace s jejich severy se úspěšně přesměrovala přes zahraniční konektivitu, kterou pro nás zajišťuje společnost Telia," říká mluvčí O2 Kateřina Mikšovská. Přímé propojení se operátorovi podařilo obnovit až v ranních hodinách.

Podle právní konzultantky pro IT bezpečnost Evy Škorničkové se jedná o unikátní výpadek. "Vzhledem k pozdější hodině bude pravděpodobně počet poškozených nižší," říká. "Vymáhat škodu mohou pochopitelně všichni, kteří u Googlu mají placenou službu a jsou s ním smluvně spojeni," dodává. Uživatelé bezplatných služeb technologické společnosti se nějaké formy odškodnění pravděpodobně nedočkají.

To potvrzuje i mluvčí české pobočky Googlu Alžběta Houzarová. "Zákazníky, kteří za naše služby platí, budeme na základě smluvních podmínek za dobu výpadku kompenzovat," říká. Lidí, kterým nešel YouTube nebo Gmail, se náhrada netýká.

Výpadky služeb Googlu nejsou ve světě ničím výjimečným, jen za poslední rok došlo k řadě takových poruch. V září například nefungoval Gmail napříč Spojenými státy americkými a Velkou Británií. Mailovou adresu od Googlu přitom v USA používá zhruba 60 procent středně velkých podniků.

V dubnu potkal výpadek i cloudovou platformu s názvem Compute Engine, kterou se Google snaží konkurovat Amazonu a která nefungovala po celém světě 18 minut. Společnost se tehdy za výpadek omluvila a svým klientům nabídla kompenzaci ve výši 10 až 25 procent jejich měsíčního vyúčtování, což je podstatně více, než kolik je Google zavázán platit svou dohodou o službách. Loni v říjnu také postihl dvouhodinový výpadek úložiště Drive.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy