Fond dopravy vloni do infrastruktury investoval přes 76 miliard korun

ČTK ČTK
18. 6. 2018 17:27
Vynaložené peníze se rozdělily především na výstavbu a údržbu železnic a silnic. Celková částka byla o dvě a půl miliardy nižší, než předloni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Dohnal

Praha - Na výstavbu a údržbu silnic, železnic a dalších komunikací v Česku loni stát poskytl ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 76,2 miliardy korun, což je o 2,5 miliardy korun méně než předloni. Stát tak v roce 2017 využil 97 procent financí, které do fondu pro loňský rok vložil. Vyplývá to z účetní uzávěrky, kterou v úterý představí vládě ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO).

Vynaložené peníze se rozdělily především na výstavbu a údržbu železnic a silnic. Na železnice prostřednictvím Správy železniční dopravní cesty fond poskytl 33,7 miliardy korun, což představovalo 44,3 procenta celkových výdajů fondu dopravy. O něco málo více putovalo do silnic a dálnic prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic, které na tuto infrastrukturu vynaložilo 37,5 miliardy korun, tedy 49,2 procenta.

Pozitivní byl podle ředitele fondu Zbyňka Hořelicy nárůst prostředků plynoucí z daňových příjmů, který je ovlivněný jejich aktuálním výběrem. Celkem tyto příjmy loni činily 30,4 miliardy korun, tedy o téměř 7,5 procenta více než v roce 2016. Nejvíce si fond oproti předchozímu roku polepšil u výběru mýta, a to o zhruba 1,15 miliardy korun na celkových 10,7 miliardy korun.

Celkově tak příjmy z daní a poplatků loni činily 38,7 procenta celkových výnosů fondu. Ten je z většiny tvořen dotacemi ze státního rozpočtu, ze kterého loni fond dostal více než 41,5 miliardy korun, což bylo 53 procent všech příjmů.

SFDI čerpá výnosy ze svého podílu na spotřební dani z minerálních olejů, silniční daně, dálničních známek a mýta. Vyšší příjmy byly podle šéfa fondu výsledkem celkového hospodářského růstu v zemi a fond je operativně použil na další stavby, údržbu a provoz infrastruktury.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Boje o Náhorní Karabach pokračují pátým dnem

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o "stabilně napjaté" situaci na frontě a pokračující střelbě během uplynulé noci.

"V noci v oblasti konfliktu zůstalo relativně stabilní napětí. V různých částech (fronty) pokračovaly přestřelky z ručních zbraní a děl," uvedla mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová podle agentury TASS. Nepřítel ve snaze zlepšit své postavení se snažil o přeskupení a přesuny sil, které obránci odhalovali a zneškodňovali, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy