Dopisů ubývá, finští pošťáci budou lidem navíc sekat trávníky. Zatím jen v úterý, a když bude hezky

ČTK ČTK
22. 4. 2016 7:56
Finští pošťáci rozšiřují své služby. Budou nejen roznášet dopisy a zásilky, ale začnou lidem sekat trávníky a starat se o zeleň. Novou službu pošta zavádí, protože přepravovaných zásilek ubývá, a tak se snaží diverzifikovat své služby. Poštovní úředníci přijdou posekat trávník zájemců pouze tehdy, bude-li dobré počasí, a to navíc jen v úterý. To je totiž nejméně zásilek. Nová služba bude stát 130, respektive 65 eur měsíčně.
O trávník se Finům budou starat listonoši. (Ilustrační foto)
O trávník se Finům budou starat listonoši. (Ilustrační foto) | Foto: Helena Štětinová, Briggs&Stratton

Helsinky - Tváří v tvář úbytku počtu přepravovaných zásilek se finská pošta rozhodla rozšířit svou nabídku služeb o sekání trávníků. Úprava zeleně na zahradě čtyřikrát měsíčně po dobu jedné hodiny vyjde domácnosti v severské zemi na 130 eur (asi 3500 Kč). Sekat trávník ale listonoši mohou jen v úterý, informovala agentura AFP.

"V létě tuto službu zkusíme nabídnout po celé zemi. S nápadem přišli sami zaměstnanci," uvedla finská pošta v tiskovém prohlášení. Službu bude vzhledem k přírodním podmínkám ve Finsku nabízet pouze od května do září.

Poštovní úředníci přijdou posekat trávník zájemců pouze tehdy, bude-li dobré počasí, a to navíc jen v úterý. Druhý den v týdnu je totiž objem přepravovaných listovních zásilek a balíčků z celého týdne tradičně nejnižší, a pošťáci tak mají více volného času.

Zákazníci si budou moci vybrat, zda budou chtít sekat trávník jednou týdně třicet minut, či celou hodinu. V prvním případě zaplatí 65, v druhém 130 eur měsíčně. K dispozici budou muset dát majitelé upravovaných pozemků vlastní sekačku.

Finská pošta v březnu oznámila, že sníží počet svých zaměstnanců o 700. V loňském roce totiž zaznamenala pokles zájmu o poštovní služby o osm procent. Ve snaze vyjít vstříc svým zákazníkům přesunula roznos zásilek na odpoledne a večer, kdy bývají adresáti doma.

V poslední době se pošta snaží diverzifikovat také zdroje svých příjmů, a zlepšit tak i pracovní vytíženost svých zaměstnanců. Před časem spustila například službu na rozvoz jídla.

 

Právě se děje

Další zprávy