Nejrychlejší sekačka světa se řítí 188 kilometry za hodinu

Radek Pecák Radek Pecák
3. 4. 2014 7:00
Honda použila motor z motorky. Při sekání trávy dokáže novinka ujet 24 kilometrů za hodinu.
To je ona. Sekačka z Guinessovy knihy rekordů.
To je ona. Sekačka z Guinessovy knihy rekordů. | Foto: Aktuálně.cz

Novou nejrychlejší zahradní sekačkou světa je Honda Mean Mower. Na zkušebním okruhu ve španělském městě Tarragona jí komisaři na stometrovém úseku naměřili průměrnou rychlost 188,1 km/hod.

Pro splnění podmínek pro zápis do Guinessovy knihy rekordů musela zahradní sekačka absolvovat stejnou trať v obou směrech během jedné hodiny, přičemž průměrná rychlost se počítala jako průměr z obou naměřených časů. Za volantem seděl Piers Ward z BBC TopGear magazínu.

Sekačku pohání benzinový motor o zdvihovém objemu válců 1000 cm3 s maximálním výkonem 109 koňských sil. Dosud platný rekord nová sekačka překonala o více než 40 kilometrů v hodině.

Při sekání "jen" 24 kilometrů za hodinu

Podmínkou pro zapsání mezi rekordmany bylo i zachování původního účelu stroje – tedy sekání trávy. I to zvládá Mean Mower rychleji než ostatní sekačky, dokáže se při tom pohybovat rychlostí až 24 kilometrů v hodině.

Sekačku lze užívat i k původnímu účelu
Sekačku lze užívat i k původnímu účelu | Foto: Aktuálně.cz

Sekačka vznikla díky umu inženýrů, kteří jinak ve Velké Británii připravují závodní speciály pro mistrovství cestovních vozů.

Motor z motorky

Technickým základem je zahradní traktor Honda HF2620. Má ale zcela nový podvozek vyrobený na zakázku z chrom-molybdenové oceli, čímž vznikla pevná, bezpečná, ale zároveň velmi lehká platforma. Pro pohon stroje byl použit litrový motor z motocyklu Honda VTR Firestorm.

Konstruktéři věnovali velkou pozornost tomu, aby byl v maximální míře zachován vzhled původní sekačky. Žací ústrojí bylo kvůli snížení hmotnosti vyrobeno na míru ze skelných vláken, zatímco v koši na posečenou trávu skončila palivová nádrž, výkonný olejový chladič a sekundární vodní chladič. 

Sekačka je také vybavena pádly řazení, která ovládají šestistupňovou převodovku. Dalším doplňkem je na míru vyvinutá sportovní sedačka Cobra, výfukový systém Scorpion a hřebenové řízení převzaté z vozu Morris Minor.

Kola a jejich zavěšení pocházejí ze čtyřkolek Honda. Proto je také stroj velmi odolný vůči převrácení. Při rekordu na asfaltové trati byly ovšem použity superměkké pneumatiky, které zřejmě při práci na zahradě nebudou zcela ideální.

Díky těmto řešením je zahradní traktor schopný vyvinout maximální rychlost přes 210 km/h a akcelerovat z 0 na 100 km/h za pouhé čtyři sekundy.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy