Facebook přitvrdil proti projevům nenávisti. Maže desetkrát častěji než v roce 2018

ČTK ČTK
11. 8. 2020 21:59
Sociální síť Facebook od dubna do června při vymáhání pravidel o projevech nenávisti zakročila proti 22,5 milionu příspěvků, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu čtvrtletí a skoro desetinásobek ve srovnání s jarem 2018. Uvádí to dnešní zpráva o vývoji tažení facebooku a instagramu proti závadnému obsahu. Provozovatel platforem přiznává, že jeho snahy do jisté míry narušila pandemie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Facebook na jaře při vymáhání svých zásad více spoléhal na automatizované systémy, v případě nenávistných příspěvků to ale podle nové zprávy přineslo ovoce. Společnost prý letos vylepšila "technologii proaktivní detekce" problematických sdělení a rozšířila automatizované postupy u kontroly příspěvků ve španělštině, arabštině a indonéštině.

"Obsah, který byl předmětem zásahů, vzrostl z 9,6 milionu kusů v prvním čtvrtletí na 22,5 milionu kusů ve druhém čtvrtletí," uvádí technologický gigant. Kromě toho v této souvislosti zablokoval také 3,3 milionu příspěvků na instagramu, který společnost Marka Zuckerberga rovněž provozuje. U této platformy představuje nová bilance nárůst asi na čtyřnásobek ve srovnání s obdobím od ledna do března.

Facebook v posledních měsících čelí hlasité kritice kvůli údajně nedostatečnému boji proti šíření nenávisti a dezinformací. Stovky firem včetně velkých značek jako Coca-Cola, Pfizer či Verizon na jaře v rámci kampaně StopHateForProfit (Zastavme zisky z nenávisti) pozastavily nákup reklam na jeho hlavní platformě. Po ráznějším postupu volali také autoři nezávislého auditu politiky Facebooku, jehož závěry byly zveřejněny v první polovině června.

"V boji proti nenávisti v našich aplikacích jsme učinili pokroky, ale víme, že před sebou máme kus práce, abychom zajistili, že se při používání našich služeb všichni cítí dobře," uvádí v dnešním prohlášení viceprezident Facebooku Guy Rosen.

Mimo jiné popsal, jak do snah o potírání problematických aktivit zasáhla pandemie covidu-19. "V březnu jsme naše moderátory obsahu poslali domů kvůli ochraně jejich zdraví… Při menším počtu moderátorů jsme zakročili proti méně kusům obsahu o sebevraždách a sebepoškozování jak na facebooku, tak na instagramu," uvedl. Nasazení moderátorů ovšem postupně opět narůstá, protože i přes technologické pokroky "zde budou nadále oblasti, kde se spoléháme na lidi".

Podobně jako v několika předchozích kvartálech bylo od dubna do června zablokováno 1,5 miliardy falešných facebookových účtů. Ty podle odhadů platformy tvořily asi pět procent aktivity na ní.

Jednou až dvakrát za měsíc vydáme ověřený článek, nepravdivý obsah z českého Facebooku tím nezmizí, ale zvýšíme informovanost, říká Petr Gongala | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy