Ekonomika eurozóny dál solidně roste, ukazují nové statistiky

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 3. 5. 2017 15:09
Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,5 procenta, oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Růst ekonomiky eurozóny je dobrou zprávou i pro střední Evropu, právě eurozóna je pro ní hlavní exportní destinací.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel - Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta, růst celé Evropské unie za leden až březen zpomalil na 0,4 procenta z 0,6 procenta v závěru loňského roku.

V meziročním srovnání hrubý domácí produkt (HDP) v 19 zemích platících eurem zpomalil na 1,7 procenta z 1,8 procenta v předchozím čtvrtletí. Celá EU pak vykázala meziroční růst o 1,9 procenta, stejně jako o čtvrtletí dříve. Růst v eurozóně je v souladu s očekáváním analytiků podle ankety agentury Reuters.

V celoročním přepočtu se HDP eurozóny v prvním čtvrtletí zvýšil o 1,8 procenta, což znamená, že eurozóna rostla rychleji než Spojené státy. Tam růst HDP v přepočtu na celý rok dosáhl 0,7 procenta, což bylo nejpomalejší tempo od prvního čtvrtletí 2014.

"Zdá se, že ekonomika je odolná vůči nejistotám v zahraničí i doma," řekl ekonom Bert Colijn ze společnosti ING. Dodal, že pokud druhé kolo prezidentských voleb ve Francii nepřinese v neděli žádné překvapení, bude růst eurozóny v letošním roce silný.

Analytici také doufají, že lepší stav ekonomiky by mohl oslabit euroskeptické strany, které v některých zemích EU nabírají v posledních letech na síle. Mnoho z nich kritizuje špatný stav své domácí ekonomiky a vyzývá ke zrušení eura a k návratu k národním měnám.

Někteří experti ale upozorňují, že ekonomiku by mohl zpomalit růst spotřebitelských cen, který ovlivňuje výdaje spotřebitelů. "Zůstává zde možnost, že růst by mohl omezit fakt, že spotřebitelé se stále více zdráhají utrácet, neboť kupní sílu jim snižuje celkově vyšší inflace a omezený růst mezd ve většině zemí," poznamenal ekonom společnosti IHS Markit Howard Archer.

Eurostat upozornil, že předběžný odhad vychází z údajů od 17 členských zemí, které mají na HDP eurozóny podíl 94 procent a na HDP celé EU pak 91 procenta. Eurostat ve svém rychlém odhadu neuvádí žádné další podrobnosti.

"Ekonomika eurozóny momentálně profituje jak z růstu spotřeby domácností, jenž je mimo jiné reflexí zlepšující se situace na trhu práce v eurozóně, tak z oživení globální ekonomiky, jež má pozitivní dopad na exporty z eurozóny,"  říká Radomír Jáč z Generali Investments CEE.

Podle něj údaje Evropské centrální banky zároveň ukazují, že bankovní úvěry tečou do ekonomiky eurozóny zrychlujícím se tempem, což je také známkou solidního růstu hospodářské aktivity.

"Na ekonomice eurozóny zatím nijak viditelně nepodepsaly politické faktory a nejistoty, na něž je letošní rok v případě západní Evropy poměrně bohatý," pokračuje Jáč, který naráží třeba na dění kolem brexitu. Dodává také, že solidní růst ekonomiky eurozóny je dobrou zprávou i pro středoevropský region, pro který je eurozóna hlavní exportní destinací.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy