Snazší půjčení auta i založení účtu v zahraničí. EK navrhla digitální peněženku

ČTK ČTK
3. 6. 2021 16:30
Vypůjčit si v zahraničí auto, otevřít bankovní účet nebo požádat o lékařské ošetření by mohlo být v budoucnu jednodušší. Evropská komise (EK) ve čtvrtek představila návrh takzvané digitální peněženky, která má lidem umožnit snadné používání elektronických dokumentů po celé Evropské unii. Komise tvrdí, že digitální identita bude odolná proti zneužití dat, kterého se obávají někteří kritici.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Evropská komise, https://ec.europa.eu

Unijní exekutiva reaguje návrhem na fakt, že za covidové pandemie se značná část života přesunula do digitálního prostředí. Podobné digitální peněženky už navíc začaly zavádět instituce či firmy v rámci jednotlivých členských zemí.

"Evropská digitální identita nám umožní dělat v jakékoli členské zemi to, co děláme doma, bez jakýchkoli dalších nákladů a s méně překážkami," prohlásila ve čtvrtek místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová.

Návrh nařízení ukládá členským zemím povinnost zařídit digitální identitu každému, kdo o ni požádá. Dokumenty, které dosud lidé nosili v peněžence, budou moci mít ve svém telefonu. Velké internetové platformy budou povinně digitální peněženky akceptovat.

V současnosti podle komise nějakou formu digitální identity používají lidé ve 14 zemích EU včetně České republiky. Přístup k ní má až 60 procent obyvatel unie, podle Bruselu je však její využívání omezené a někdy zbytečně složité, což by měl společný systém zlepšit.

"Profitovat z toho budou také velké i malé evropské firmy, které budou moci nabídnout novou škálu služeb," řekl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

Někteří ochránci soukromí se v souvislosti s digitálními identitami obávají možných krádeží citlivých dat či toho, že lidé ztratí nad svými osobními údaji kontrolu. Evropská digitální peněženka bude podle Vestagerové počítat s nejvyšší úrovní zabezpečení a lidé budou mít přehled o tom, jaké údaje komu poskytují.

O návrhu začnou ve druhé polovině roku vyjednávat členské státy a Evropský parlament, jeho schválení se očekává nejdříve v příštím roce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy