E-knihy nelze zvýhodnit sníženou DPH, potvrdil soud EU

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 5. 3. 2015 22:31
Soudní dvůr EU: Sníženou sazbu mohou členské státy uplatnit pouze na tištěné knihy.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brusel, Praha – Na prodej elektronických knih nemohou členské státy Evropské unie uplatňovat sníženou sazbu daně z přidané hodnoty. Vyplývá to z rozhodnutí Soudního dvora EU, který posuzoval sníženou sazbu ve Francii a Lucembursku.

Sníženou sazbu mohou členské státy použít pouze na tištěné knihy, potvrdil soud. Příslušná směrnice ji totiž umožňuje jen u dodání knih na fyzickém nosiči. „I když je ke čtení elektronických knih zajisté nutný fyzický nosič (například počítač, čtečka nebo chytrý telefon), není takový nosič součástí dodání elektronických knih, takže se na ně možnost snížené sazby nevztahuje,“ uvedl soud.

Soudní dvůr také zdůraznil, že směrnice vylučuje jakoukoli možnost uplatňovat sníženou sazbu DPH na „elektronicky poskytované služby“. Právě dodání elektronických knih přitom takovou službou je. Soudní dvůr odmítl argument, že dodání elektronických knih představuje dodání zboží (a nikoli poskytnutí služby).

Podle unijní směrnice nesmí být základní sazba DPH nižší než 15 procent. Jednu nebo více snížených sazeb lze uplatnit pouze na položky výslovně uvedené ve směrnici (kromě dříve povolených výjimek pro některé státy).

Od 1. ledna 2012 uplatňuje Francie na dodání elektronických knih sazbu DPH ve výši 5,5 procenta a Lucembursko ve výši tři procenta. Evropská komise to už dříve označila za porušení povinnosti, což nyní potvrdil i Soudní dvůr EU. Na knihy na fyzických nosičích, tedy zejména papírové knihy, lze nižší sazbu používat, zdůraznil soud.

Česká republika od začátku letošního roku snížila DPH na tištěné knihy z 15 na 10 procent, když je přeřadila do nově vzniklé (druhé) snížené sazby. Elektronických knih se změna nedotkla.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 46 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy