Dostupné potraviny za dobré ceny jsou minulostí, zajistěme soběstačnost, řekl ministr

ČTK ČTK
7. 10. 2022 14:26
Dostupné potraviny za příznivé ceny jsou minulostí, členské země Evropské unie se musejí zabývat potravinovou bezpečností. Po schůzce s kolegy ze sedmi zemí střední a východní Evropy včetně Česka to v pátek řekl slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski uvedl, že Evropská unie se stávajícím rozpočtem na zemědělství nedokáže rozumné ceny potravin zaručit.

"Relativně jednoduše dostupné potraviny za relativně dobré ceny jsou už minulostí. Dnes jsme v nové realitě, kdy se musíme vážně zabývat potravinou bezpečností celé Evropské unie i v zemích naší části Evropy, která čelí nejen výkyvům cen energií, ale i potravinářských komodit," uvedl Vlčan.

Kromě zástupců ministerstev zemědělství Slovenska a Česka, které na jednání zastupoval náměstek ministra Petr Jílek, se schůzky na Slovensku zúčastnili představitelé Maďarska, Polska, Chorvatska, Slovinska, Bulharska a Rumunska, stejně jako představitelé Evropské komise.

"Všechny naše země čelí poruchám trhu hlavně v souvislosti s cenami energií. Vysoké ceny energií ovlivňují zemědělskou produkci, jakož i zpracovatele a výrobce potravin. Důsledkem je vysoký nárůst (cen) potravin ve více zemích na úrovni přes 30 procent," řekl Vlčan.

"Máme zde válku, kterou rozpoutalo Rusko. Se situací na Ukrajině souvisí rostoucí ceny potravin i hnojiv," řekl eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski. Dodal, že ve srovnání s loňskem zdražila dusíkatá hnojiva o 149 procent a výrobní náklady v zemědělství v letošním druhém čtvrtletí stouply o 40 procent. Komisař by uvítal zvýšení unijních peněz na podporu zemědělství.

Výroba minerálních hnojiv je závislá na zemním plynu, jehož cena v uplynulém období výrazně stoupla.

Zástupci zúčastněných států se také vyslovili pro spravedlivé řešení při redukci používání pesticidů v zemědělství. Unijní pravidla musejí podle Vlčana zohlednit, že ve střední a východní Evropě farmáři používají méně zmíněných látek v přepočtu na hektar než například Nizozemsko nebo Itálie.

"Jako předsednická země tohle téma vnímáme jako prioritu. Ve spolupráci s komisí jsme připraveni hledat řešení, které nebude znamenat riziko ohrožení konkurenceschopnosti evropského zemědělství, ale zároveň přispěje k ambici snižovat používání přípravků na ochranu rostlin," řekl Jílek z českého ministerstva zemědělství. Česko nyní předsedá Radě Evropské unie.

Podle komisaře Wojciechowského průměrná spotřeba látek na ochranu rostlin v Evropské unii činí 2,5 kilogramu na hektar. Nejvíce jich používá Nizozemsko, a to devět kilogramů na hektar, nejméně naopak Rumunsko, kde je to zhruba půl kilogramu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Novozélandský Auckland se chystá na další záplavy. Zavřel školy a vyhlásil stav nouze

Největší novozélandské město Auckland čeká podle meteorologů od úterního večera do středečního rána místního času další silný déšť a možné záplavy. Ve městě byl vyhlášen stav nouze. Úřady uzavřely školy a vyzvaly občany, aby pokud možno pracovali z domova, napsala agentura AP.

V pátek Auckland zaznamenal nejdeštivější den ve své historii. Rekordní srážky si vyžádaly životy čtyř lidí, pod vodou se částečně ocitlo i mezinárodní letiště.

"Očekává se, že nový déšť vytvoří nebezpečné podmínky a způsobí významné záplavy," uvedla aucklandská představitelka Rachel Kelleherová. "Sesuvy půdy a povodně pravděpodobně naruší dopravu, zablokují silnice a možná odříznou některé komunity od okolního světa," dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy