Stát chce rozšířit zákaz kamionů na celou neděli. Slibuje si uvolnění odstavných míst

Ekonomika Ekonomika
12. 4. 2019 11:45
Zákaz jízdy kamionů po Česku by se mohl rozšířit z devíti hodin týdně na celý poslední den v týdnu - tedy již od sobotní půlnoci. Požaduje to ministerstvo vnitra. Kromě sjednocení legislativy se sousedními zeměmi – Slovenskem, Rakouskem a Německem – si od toho slibuje uvolnění odstavných míst pro nákladní vozidla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

O novém plánu státu informovaly Lidové noviny. "Současná úprava motivuje především zahraniční dopravce k odstavování vozidel na území České republiky do doby, než jim právní úprava sousedních států umožní pokračovat v jízdě na jejich území," odůvodňuje ministerstvo návrh, který vzneslo k novele silničního zákona v meziresortním připomínkovém řízení.

V Česku chybí kolem 1500 parkovacích míst pro nákladní vozy. Ty často stojí i na nevhodných místech, jako jsou sjezdy z dálnice nebo připojovací pruhy.

Kritiku předloha vyvolala mezi dopravci, podle kterých se obsazenost odpočívek nezlepší, ale naopak utrpí sociální podmínky tuzemských řidičů. "Pokud dopravce potřebuje být u zákazníka v Německu v pondělí ráno, musel by auto vyslat už v sobotu odpoledne, když ne v neděli dopoledne. Hlavně moravští řidiči, kteří to mají na hranici s Německem stovky kilometrů, by tak byli na odpočívkách nejen přes současný zákaz, ale už od půlnoci," domnívá se Martin Felix ze sdružení autodopravců Česmad Bohemia.

Situaci by podle asociace dopravců mohlo částečně změnit například kontrolování zákazu čerpání běžného týdenního odpočinku řidičů na příhraničních odstavných místech.

Zákaz jízdy kamionů v Česku a sousedních státech

Stát Den Zákaz od - do 
Období mimo prázdniny Období prázdnin

Česko

pátek - 17 - 21
  sobota - 7 - 13
neděle, státní svátky 13 - 22

 Německo

sobota  - 7 - 20
  neděle, státní svátky   0 - 22 0 - 22

 Rakousko

sobota  15 - 24 15 - 24
  neděle, státní svátky  0 - 22 0 - 22

Slovensko

sobota - 7 -20
neděle, státní svátky 0 - 22 0 -22

Polsko

pátek - 18 - 22
sobota - 8 - 14
neděle - 8 - 22
státní svátky 8 - 22 8 - 22

Zdroj: Policie ČR

Ministerstvo vnitra zároveň přišlo ještě s návrhem, že by řidičům kamionů umožnilo dojet do místa vykládky, pakliže se nachází v Česku, i v době zákazu. Podobnou možnost poskytuje například Polsko, Maďarsko či Itálie, které dokonce umožňují dojezd i na obvyklé místo k odstavení vozidla. Dopravci tento návrh schvalují.

Zároveň ve své připomínce navrhlo, aby za porušení předpisu o omezení jízdy byli odpovědní rovněž dopravci. V současnosti totiž mohou být potrestáni pouze motoristé, a to sankcí do pěti tisíc korun. Do takového jednání je přitom často nutí jejich zaměstnavatelé.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Policisté odhalili rozsáhlý gang drogových dealerů, obvinili 60 lidí

Čeští kriminalisté ve spolupráci s americkými a australskými policisty odhalili organizovanou skupinu obchodníků s kokainem a heroinem. Kurýři podle policistů přepravili řádově stovky kilogramů drog, působili na čtyřech kontinentech. Jen v Česku zatím policie obvinila 60 lidí, kterým hrozí vězení v délce deset až 18 let, informovala v tiskové zprávě mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

V čele skupiny stáli tři hlavní organizátoři, kteří si najímali kurýry na území České republiky, a to nejčastěji mezi lidmi s nižšími příjmy či dluhy. Skupina přepravovala nelegální drogy do Austrálie, kde je prodejní cena těchto látek mnohonásobně vyšší, a převoz zásilek tak generoval vysoký zisk, uvedla mluvčí.

V rámci mezinárodní akce nazvané VOMBAT bylo v Česku doposud zahájeno trestní stíhání proti 60 lidem. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích. Vyšetřování podle Kudláčkové dále pokračuje a policisté předpokládají, že zadrží a obviní ještě další osoby, zejména z řad organizátorů, případně rozšíří trestní stíhání již obviněných osob.

před 54 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 2 hodinami

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy