Dohoda TTIP má ještě šanci. Šéf vyjednávačů EU odmítá slova o krachu rozhovorů

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
29. 8. 2016 12:25
Šéf vyjednávacího týmu Evropské komise zlehčil nedělní slova německého ministra hospodářství o praktickém krachu rozhovorů.
Protest proti TTIP - ilustrační foto
Protest proti TTIP - ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel – Šéf vyjednávacího týmu Evropské komise pro obchodní jednání s USA Ignacio Garcia Bercero dnes zlehčil nedělní tvrzení německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela. Ten řekl, že rozhovory o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými v podstatě zkrachovaly.

Na otázku agentury AP ohledně pravdivosti Gabrielova tvrzení Bercero řekl: "Ne, ne. Vzpomeňte si, co říkal Mark Twain." Twain jednou poznamenal, že "zprávy o mé smrti nesmírně přeháněly".

"Podle mého názoru rozhovory s USA de facto ztroskotaly, ačkoli to nikdo ve skutečnosti nepřiznává," prohlásil vicekancléř Gabriel v televizi ZDF k plánované dohodě s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Dodal, že během 14 kol rozhovorů se zástupci EU a USA nedohodli na žádné z 27 projednávaných kapitol. "Jako Evropané se přirozeně nemůžeme podrobit americkým požadavkům," řekl také německý vicepremiér.

TTIP by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Zastánci dohody hovoří o ekonomických přínosech, zatímco kritici se obávají posílení globalizace a dalšího omezení moci národních vlád.

Úřad obchodního zmocněnce USA se ke Gabrielovým výrokům zatím nevyjádřil, uvedla agentura AP.

 

Právě se děje

Další zprávy