Do hry se vrací návrh zrušit energetické inspektory

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
4. 11. 2013 17:24
Některé kompetence na ERÚ přešly již v roce 2011, například kontrola nad cenami v teplárenství.
Solární panely v Číně
Solární panely v Číně | Foto: Reuters

Praha - Státní energetická inspekce je jako samostatný orgán podle Ministerstva průmyslu a obchodu nadbytečná a proto úřad vrací do hry návrh na její zrušení. Veškerou její kontrolní činnost je prý schopen zastat Energetický regulační úřad a Česká obchodní inspekce.

Deník Insider v pondělním vydání napsal, že ministerstvo se bude snažit prosadit tento návrh znovu u příští vlády. Část z celkového počtu asi 120 zaměstnanců inspekce má přejít pod ERÚ, další část pak na ČOI. Někteří ale přijdou o práci úplně.

"Cílem transformace je totiž mimo jiné vyšší efektivnost a odstranění překryvu," řekl Insideru náměstek minitra průmyslu a obchodu Pavel Šolc.

Tlak na přenesení pravomocí Státní energetické inspekce na zmíněné úřady tu byl už za vlády premiéra Petra Nečase, ale návrh padl s Nečasovou vládou a následným sněmovním bezvládím.

"Je to úkol, který jsme dostali od vlády na jaře letošního roku. Příprava změny se od června rozvolnila, neboť je k tomu potřeba změna tří zákonů a k tomu funkční sněmovna," dodal Šolc. Podle něj by mohlo k transformaci dojít do konce příštího roku.

"To si nedokážu představit, vzhledem k nutnosti několika legislativních změn. Do konce příštího roku se to nemusí podařit," reagoval Petr Holoubek, pověřený řízením Státní energetické inspekce.

Postupné rozpouštění inspekce

Přesto, že ministerstvo průmyslu a obchodu s pádem vlády nestihlo celkovou transformaci Státní energetické inspekce prosadit, některé kompetence na ERÚ přešly již v roce 2011. Úřad získal například kontrolu nad cenami v teplárenství nebo cenami z obnovitelných zdrojů.

Státní energetická inspekce má nyní na starosti dohled nad dodržováním zákonů o hospodaření energií a o podporovaných zdrojích energie. Kromě prověrek, souvisejících s těmito dvěma zákony, inspekce kontroluje napříklat energetické audity, štítkování spotřebičů nebo plnění požadavků na ekodesign výrobků, spojených s výrobou elektřiny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy