ČSA vstoupí do nového roku bez třetiny zaměstnanců

Adam Junek
23. 12. 2009 16:10
Turbulentní rok aerolinek. ČSA měly za rok dva šéfy, čtyři předsedy dozorčí rady, čtyři zájemce o privatizaci a nula nových majitelů.

Praha - Začátek roku 2009: přibližně 4700 zaměstnanců. Začátek roku 2010: zhruba 3300 lidí ve stavu. Rozdíl: mínus třetina. Takový je výsledek turbulencí, které zažily za jediný rok České aerolinie.

Ještě o stovku se pak "stav" v ČSA sníží mezi lednem a únorem, když budou "vyvedeni" pracovníci bezcelních obchodů. ČSA Duty Free totiž v tendru získala společnost Aelia Czech Republic, člen mezinárodní skupiny Lagardére Services. Kupní cena je 760 milionů korun.

V rámci úsporných opatření dostalo výpověď zhruba šest set zaměstnanců z osmi set plánovaných. Dalších osm set přechází do nově vyčleněné dceřiné společnosti zajišťující handling (tedy služby spojené s odbavením zavazadel). Podle informací deníku Aktuálně.cz bude nově vzniklá společnost nést nakonec název ČSA Handling. Tedy až ji zapíše soud do obchodního rejstříku.

Zaměstnanci převedení do ČSA Handling navíc přijdou o sílu odborových organizací ČSA. "Kolektivní smlouvy, které nyní platí si odnesou s sebou, respektive se jakoby naklonují. Na rok 2011 si ale budou vyjednávat nové smlouvy sami," potvrdil deníku Aktuálně.cz zdroj blízký vedení společnosti.

Velké střídání stráží

Přitom právě odbory sehrály v letošním roce klíčovou roli při snahách zachránit leteckou společnost, která se kvůli vysokým dluhům a tvrdému úderu finanční krize řítila do záhuby. Ostatně namísto plánovaného zisku z počátku roku se ČSA "pochlubí" nakonec ztrátou přesahující tři miliardy korun.

V létě se naplno ukázalo, že ČSA se nejenže nedaří udržet plán, ale že situace je bezmála neudržitelná. Management vedený tehdy ještě Radomírem Lašákem přišel s úsporným plánem, který měl aerolinky postavit na nohy. Počítalo se v něm přitom s propouštěním a významným snižováním platů. U pilotů mělo jít až o třicet procent (tedy v průměru o 60 tisíc měsíčně).

Odbory se v tu chvíli postavily na zadní. Nepřistoupí ke škrtům, pokud v čele firmy zůstane Lašák a jeho management. Stát jako majoritní vlastník zasáhl. Vyměnil polovinu dozorčí rady, do té doby ovládané politiky. Do jejího čela postavil krizového manažera Václava Nováka, který je znám především záchranou krachujících Vítkovic.

Ten měl jediný úkol. Najít společnou řeč s odbory, ale tak aby firma skutečně přežila. O jeho instalování do dozorčí rady stály samy odbory. Jak se pak ukázalo, navrhl Novák ještě brutálnější škrty než Lašák.

Odboráři tak přislíbili nižší snížení platů, aby nedošlo na provedení Novákova plánu. A v dozorčí radě došlo k dalšímu střídání. Do čela se postavil ekonom Miroslav Zámečník, který ovšem záhy radu opustil, aby se účastnil (neúspěšně) tendru na ředitele pražské ZOO).

Spolu s Novákem odešel z ČSA také Lašák a jeho tým. Stát si totiž vybral cestu záchrany ČSA přes Letiště Praha. A tak obě firmy propojil personálně. Šéfa ruzyňského aeroportu Miroslava Dvořáka postavil zároveň do čela ČSA. Právě toto propojení, které však rozhodně nemá vyústit ve fyzické spojení obou firem, má ČSA zajistit stabilitu a přinést tolik potřebné finance. Ostatně ani letiště nevyjde zkrátka. Pád největšího klienta, který navíc zajišťuje nejvíce transferových letů na Ruzyni, by jej těžce zasáhl.

Privatizace zn. nezdařená

Rok 2009 se pro ČSA nesl ještě ve znamení jedné změny. Měla být tou nejpodstatnější v historii firmy. Národní letecký dopravce měl totiž získat nového soukromého majitele. Stát se pokusil prodat svůj zhruba 92procentní podíl ve firmě. Na jaře se do tendru přihlásili čtyři zájemci. Dva byli "diskvalifikovaní v prvním kole - americko-turecký Odien a ruský Aeroflot.

Air France, které již jednou v ČSA podíl měly, odstoupily ze soutěže v létě. Důvodem byla krize a nedostatek hotovosti.

Nakonec svou nabídku podávalo jen konsorcium Travel Service a Unimex Group. Jeho cena - miliarda korun za očištěné aerolinky nakonec vládu nenadchla a privatizace padla. Při očištění ČSA by totiž stát musel v zásadě ještě doplatit, aby měly aerolinky nulový kapitál.

Rok 2010 má být podle plánů nového managementu pro ČSA stabilizační. Díky dalším odprodejům majetku by se měly dostat do lehce černých čísel. Opravdový pozitivní výsledek, tedy neovlivněný jednorázovými položkami, se má pak dostavit v roce 2011.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy