Česko uspělo v mezinárodní arbitráži o 2,4 miliardy Kč týkající se obchodu s mákem

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
30. 4. 2021 12:33
Česko uspělo v mezinárodní arbitráži s nizozemskou společností Fynerdale Holdings o zhruba 2,4 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pátek informovalo ministerstvo financí. Spor se týkal údajného pochybení ČR vůči společnosti v souvislosti s obchodem s potravinářským mákem. Podle MF jde o 15. vítězství v mezinárodní arbitráži v řadě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Společnost Fynerdale Holdings ve sporu tvrdila, že se stala obětí podvodného schématu obchodu s modrým mákem a dalšími komoditami, který podle firmy orgány činné v trestním řízení neuspokojivě vyšetřily.

MF dále informovalo, že ve spolupráci s advokátní kanceláří Zeiler Floyd Zadkovich přesvědčilo rozhodčí soud, že údajná investice společnosti Fynerdale měla přinejmenším zčásti původ v trestné činnosti související s kauzou Mostecké uhelné společnosti. Ve vztahu ke zbývající části financování údajné investice tribunál shledal, že společnost neunesla své důkazní břemeno, když nedokázala uspokojivě prokázat legální původ údajně investovaných peněz. "Řízení tak skončilo již po jurisdikční fázi, což nejen, že nebývá příliš časté, ale zejména to vedlo k rychlému a hospodárnému ukončení rozhodčího řízení," uvedl úřad.

Dosud bylo včetně pátečního oznámeného výsledku ukončeno 34 arbitráží proti České republice. Aktuálně Česko čelí šesti mezinárodním arbitrážím.

Naposledy loni 18. září byla ukončena poslední ze tří arbitráží, které proti ČR vedl podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer. V arbitráži si nárokoval 21 milionů eur (zhruba 575 milionů Kč) za znehodnocení své investice způsobené údajně nezákonným konkurzem.

Přehled probíhajících sporů:

 
Jméno žalobce Příslušná mezinárodní dohoda Datum zahájení V čem podle investora spočívalo poručení závazků ČR Žalovaná částka*
Natland Investment Group N.V., Natland Group Limited, G.I.H.G. Limited, Radiance Energy Holding S.à.r.l. Nizozemsko,
Kypr,
Belgicko-lucemburská ekonomická unie,
ECT
8.5.2013 legislativní změny v oblasti obnovitelných zdrojů energie cca. 1,92 mld. Kč
WCV Capital Ventures Cyprus Limited, Channel Crossings Limited Kypr  25.9.2015 rušení některých povolení k provozování videoloterjních terminálů cca 3,6 mld. Kč
Pawlowski AG a Projekt Sever s.r.o. Švýcarsko   3.5.2017 údajné zmaření developerského projektu  4,95 mld. Kč 
Diag Human SE a pan Josef Šťáva  Švýcarsko  22. 12. 2017  údajné pochybení Ministerstva zdravotnictví v průběhu zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy a v průběhu rozhodčího řízení cca 52 mld. Kč**
Alcor  SAE   3.5.2018 údajné bezdůvodné obohacení státu z využívaní pozemků pod pozemními komunikacemi cca 483 mil. Kč 
 JCDecaux SA Francie  16. 9. 2020  ukončení pronájmu ploch pro reklamní činnost ze strany Dopravního podniku hl. m. Prahy s poukazem na neplatnost smlouvy   Není vyčíslena

* Žalovaná částka je uvedena ve výši, ve které byla žalobcem vyčíslena v žalobě

** Žalovaná částka vychází z vyjádření žalobce z prosince 2019

Zdroj: Ministerstvo financí

 

Právě se děje

před 34 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy